AcasăEvenimentHANDBAL- HCM Minaur- Dinamo Bucuresti 27-20. Baimarenii ocupa pozitia intai din clasamentul...

HANDBAL- HCM Minaur- Dinamo Bucuresti 27-20. Baimarenii ocupa pozitia intai din clasamentul Ligii Nationale

In numele unei traditii de ani si ani de zile, HCM Minaur Baia Mare – Dinamo Bucuresti a fost o partida care a avut azi alura de derby. Venita in patria handbalului de la mijloc de clasament, echipa din capitala nu a reusit sa creeze mari emotii gazdelor, care si-au vazut cu calm de obiectivul trasat de Lars Walther: toate motoarele turate pentru victorie. HCM Minaur mai obtine trei puncte in clasament si ramane liderul Ligii Nationale, in timp ce dinamovistii pleaca batuti din Baia Mare, fiind nevoiti sa se recunoasca azi neputinciosi in fata unui angrenaj „minauristic” care functioneaza tot mai bine de la un joc la altul.

In minutul 8 a condus prima si ultima oara Dinamo, la scorul 1-2. Un minut mai tarziu este ultima oara egal (la 2), dupa care HCM Minaur se instaleaza la conducere. Pana la maximum patru goluri se distanteaza gazdele in prima repriza: 9-5, in minutul 26, pentru ca actul 1 sa se termine la scorul de 9-8, bucurestenii reusind in extremis trei goluri la foc automat si generand niste palpitatii suporterilor echipei baimarene. In repriza secunda, o suita de trei goluri consecutive ale gazdelor si patru minute in care bucurestenii nu reusesc sa invinga apararea celor de la HCM Minaur duc scorul la 16-10 in minutul 36. Diferenta este refacuta in minutul 43 (19-13), minutul 55 (24-18) si in minutul 58 (25-19). Finalul meciului apartine celor de la HCM Minaur, care reusesc sa se distanteze la maximum opt goluri: 27-19, minutul 60. Victoria este obtinuta de baimareni la 27-20.

Un meci in care duelul portarilor a fost absolut spectaculos, facand deliciul suporterilor care au umplut polivalenta. Interventiile lui Tatai pentru HCM Minaur si ale fostului minaurist, Irimus, in poarta celor de la Dinamo, au smuls ropote de aplauze. Tot asa cum entuziasmant au muncit si au luptat pentru acest nou succes toti jucatorii care au intrat azi in teren pentru Baia Mare. Cu o mentiune speciala pentru Stegavik, cel care a reusit (si) azi executii extrem de rafinate, si pentru Pribanic, care se zbate pe semicercuri cu o ardoare impresionabila. In picioare au vazut spectatorii finalul partidei, polivalenta rasunand din nou (si ce bine suna, si ce dor ne era…) de strigatul Mi-na-ur!

In sapte etape, HCM Minaur a adunat sase victorii si se mentine pe locul 1 in clasament.

HCM Minaur Baia Mare – Dinamo Bucuresti 27-20 (9-8)

Sala sporturilor; etapa 7;

Au arbitrat: Adrian Barbu (Pitesti) si Stefan Ciurea (Craiova);

Observator: Ilie Vizitiu (Hunedoara);

Aruncari de la 7m: 6-4 (transformate 2-2; au ratat Eklemovic 2, Stegavik, Milas, respectiv Sandru, Ragot);

Minute de eliminare: 12-10;

HCM Minaur Baia Mare: Tatai (18+2 interventii), Simulescu, Pop – Martinez 5, Stegavik 5, Bera 4, Milas 3 (1), Fotache 3, Pribanic 3, Mihai 2, Eklemovic 1, Popescu 1 (1), Grasu, Sabou, Busecan, Huta. Antrenori: Lars Walther si Petru Pop;

Dinamo Bucuresti: Irimus (12+4), Makaria, Fuica – Ragot 6, Sandrk 6, Asoltanei 5 (1), Chirut 2 (1), Savenco 1, Manea, Rapciuga, Balut, Nitu, Sandru, Mocanu. Antrenori: Ion Mocanu si Ionel Ene;

Programul etapei 7: AHC Dunarea Calarasi sta, HCM Minaur Baia Mare – Dinamo Bucuresti 27-20, AHC Potaissa Turda – CSU Suceava 35-32, HC Vaslui – CSM Bucuresti 31-31, HC Odorhei – Stiinta Municipal Dedeman Bacau (luni, 6 octombrie, ora 17.15, Digi), Energia Lignitul Pandurii Targu Jiu – Poli Timisoara 28-31, Steaua Alexandrion Bucuresti – HCM Constanta 25-32.

Text: Ramona-Ioana Pop, emaramures.ro