AcasăEvenimentSportHANDBAL FEMININ - România - Austria 36-25, în preliminariile EURO 2018

HANDBAL FEMININ – România – Austria 36-25, în preliminariile EURO 2018

HANDBAL FEMININ Naționala feminină de handbal a României a învins echipa Austriei cu scorul de 36-25 (18-11), miercuri, în Sala Sporturilor Traian din Râmnicu Vâlcea, în primul său meci din Grupa a 4-a a preliminariilor Campionatului European din 2018.

Tricolorele au debutat cu dreptul în această campanie de calificare, obținând o victorie clară, fără emoții, scrie Agerpres.

Primul sfert de oră a fost echilibrat, dar apoi au urmat trei goluri consecutive și desprinderea la 8-5 (16), pentru ca la pauză diferența să fie de șapte goluri, 18-11.

HANDBAL FEMININ În ultimul sfert de oră al confruntării diferența de pe tabelă a crescut în favoarea echipei antrenate de spaniolul Ambros Martin fiind de 13 goluri, 34-21. În final, România s-a impus cu 36-25.

În iunie, România a învins Austria în ambele manșe ale play-off-ului pentru Campionatul Mondial 2017, 34-29 acasă și cu 33-24 în deplasare.

Duminică, la Luso (17,00, ora României), tricolorele vor înfrunta Portugalia. Din grupă mai face parte echipa Rusiei, primele două clasate urmând să se califice la turneul final.

România: Denisa Dedu, Yuliya Dumanska — Aneta Udriștioiu (1 gol), Melinda Geiger (5), Cristina Neagu (5), Andreea Pricopi, Gabriela Perianu (4), Cristina Laslo (1), Ana Maria Popa, Valentina Ardean-Elisei (5), Cristina Florianu (6), Crina Pintea (1), Andrada Cynthia Tomescu (2), Mădălina Zamfirescu (1), Laura Chiper (4), Ana Maria Dragut (1). Selecționer: Ambrosio Jose Martin Cedres.

Austria: Petra Blazek — Beate Scheffknecht (2), Sonja Frey (8), Johanna Schindler, Kristina Logvin (1), Miriam Schaupp, Nina Neidhart, Mirela Dedic (4), Patricia Kovacs (7), Romana Gerisch (2), Josefine Huber (1), Claudia Wess, Ines Ivancok. Selecționer: Herbert Muller.

Au arbitrat spaniolii Javier Alvarez Mata și Yon Bustamante Lopez, iar delegat EHF a fost lituanianul Tadas Jansonas.