AcasăEvenimentSportHandbal feminin. Liga Națională. Baia Mare învinge Oțelul și scapă de grijile...

Handbal feminin. Liga Națională. Baia Mare învinge Oțelul și scapă de grijile retogradării!

Într-un meci restanță din cadrul etapei cu numărul 20, elevele antrenorilor Costică Buceschi și Maga Kovacs s-au impus, la limită, 26-25 (15-9), în fața gălățencelor de la Oțelul, pregătite de fosta mare jucătoare Alexandrina Soare. Este o victorie deosebită, care liniștește spiritele în tabăra HCM Baia Mare, în condițiile în care echipa este nevoită să evolueze pe toată durata returului fără Eliza Buceschi, principala ”gură de foc”, accidentată în pregătirile lotului național de tineret. Practic, HCM și-a atins obiectivul, dar n-ar fi de mirare să se claseze la finalul campionatului pe un loc foarte bun. A fost un meci echilibrat (în repriza a doua), ultima egalitate fiind consemnată în minutul 58. Ultimul gol a fost înscris de Bondar în minutul 59, atacul Oțelului fiind parat de portarul Flavia Matei, aflată într-o formă de zile mari.
Sala Polivalentă ”Lascăr Pană”.
Arbitrii: Robert Harabagiu – Silviu Stănescu.
Aruncări de la 7m: 10-2 (transformate 9-0, au ratat Rudics, respectiv Manda si Cioaric);
Minute de eliminare: 12-10;

HCM Baia Mare: Matei (18 interventii, inclusiv un 7m), Pușcaș – Rudics (FOTO) 11 (9 din 7 m), Pîrvuț 7, Puiu 4, Bondar 2, Tătar 1, Maior-Pașca 1, Tomescu, Negria, Dobromir, R. Tamaș, I. Tamaș, Ciunt, Oșan.