AcasăEvenimentSportHandbal feminin. Cupa EHF. HC Zalău s-a calificat în semifinalele competiției

Handbal feminin. Cupa EHF. HC Zalău s-a calificat în semifinalele competiției

Echipa feminină de handbal HC Zalău s-a calificat duminică în semifinalele Cupei EHF, după ce a terminat la egalitate cu formaţia franceză HBC Nimes, scor 29-29 (12-11), în Sala LPS ”Avram Iancu”, în manşa secundă a sferturilor de finală.Echipa sălăjeană revine în elita handbalului european după absență îndelungată, perioadă în care a trecut printr-un amplu program de reconstrucție.

După 27-24 în Hexagon, echipa lui Gheorghe Tadici a scăpat victoria printre degete, în ultima secundă, când formaţia Nimes, antrenată de românca Manuela Ilie, a egalat din 7 metri.

Prima repriză a fost una destul de echilibrată, în care echipa sălăjeană nu a condus decât o singură dată la două goluri, 12-10, în min. 29. Oaspetele au avut 3-2 (6), 7-4 (13), 8-5 (19) şi 9-7 (21), dar trei goluri consecutive ale gazdelor au întors cursul jocului, iar la pauză HC Zalău avea 12-11.

În partea secundă, după 7 minute echilibrate (15-15, min. 37), echipa gazdă a luat jocul pe cont propriu şi s-a desprins la 19-15 (42). HC Zalău a avut apoi cinci (22-17, min. 47) şi şase goluri (27-21, min. 55), dar ultimele cinci minute au aparţinut franțuzoaicelor, care au marcat şase din ultimele 7 goluri ale meciului şi au reușit un rezultat de egalitate, numai bun pentru palmares.