AcasăEvenimentSportPERFORMANȚĂ EGALATĂ - Halep a învins-o lejer pe Osaka și face un...

PERFORMANȚĂ EGALATĂ – Halep a învins-o lejer pe Osaka și face un pas uriaș spre marea finală

PERFORMANȚĂ EGALATĂ Simona Halep s-a calificat în sferturile de finală ale turneului Australian Open, după ce a trecut în optimi de japoneza Naomi Osaka, scor 6-3, 6-2.

Românca a încheiat meciul ca un adevărat lider mondial: un retur câştigător splendid, cu care i-a luat din nou serviciul adversarei, fructificând astfel prima minge de meci de care a beneficiat. După maratonul cu Lauren Davis, constănţeanca de 26 de ani a avut nevoie acum de doar o oră şi 20 de minute pentru a se impune. Prezenţa în sferturile de finală reprezintă egalarea celui mai bun rezultat al carierei la Australian Open.

Ziua a opta de la Australian Open 2018 a programat ultimele opt meciuri din faza optimilor de finală pe tablourile de simplu. Simona Halep, numărul unu mondial, a revenit pe teren după super-maratonul din turul trei, câştigat cu 15-13 în faţa americancei Lauren Davis, la capătul căruia a intrat în cartea de istorie a turneului, egalând recordul pentru cele mai multe game-uri disputate într-un meci din competiţia feminină (48 game-uri). În 1996, după ce Chanda Rubin a învins-o, tot după 48 de game-uri, pe Arantxa Sánchez Vicario, americanca a avut parte în turul imediat următor, în semifinală, tot de o partidă lungă, cu set decisiv: Monica Seleş a învins-o cu 6-7, 6-1, 7-5.

Omul numărul unu în materie de analiză computerizată a tenisului – pe bază de statistici, Craig O’Shannessy, a dat ca pronostic pentru meciul Simona Halep – Naomi Osaka, pe site-ul oficial AO 2018, o victorie în trei seturi pentru româncă, în faţa japonezei aflate pe poziţia 72 WTA. A avut dreptate când a indicat câștigătoarea, dar Simona a avut nevoie de doar două seturi scurte pentru a-și adjudeca victoria și a se califica în sferturile de finală ale prestigiosului mare turneu din Australia.

Liderul mondial a arătat o formă de invidiat, iar problemele la gleznă par de domeniul trecutului. Imediat după meci, sportiva noastră a acordat primele declaraţii, chiar pe teren.

„A fost un meci excelent, am jucat bine cel de-al doilea meci aici, pe Margaret Court Arena. Sunt foarte fericită că m-am calificat din nou în sferturi. Nu m-am aşteptat la asta la începutul turneului, din cauza accidentării. Sunt mândră că am fost foarte atentă şi am jucat fiecare punct foarte concentrată.”, a spus Simona.

Întrebată despre timpul petrecut până acum pe teren (n.r. aproape 9 ore) şi despre accidentarea la gleznă, sportiva noastră a răspuns: „Acest turneu arată deja ca un maraton. Încă simt accidentarea, dar încerc să nu mă gândesc la ea. Încerc să mă bucur de fiecare moment şi să dau totul. După această victorie, poate voi avea câteva zile libere şi va fi mai bine. Ştiam că Naomi loveşte foarte puternic, aşa că am schimbat ritmul, am plimbat-o foarte mult. Am lovit mai tare, mai încet, am vorbit despre asta cu staff-ul meu şi mi-a ieşit. Îi mulţumesc mult lui Darren pentru susţinere, e minunat să am un australian lângă mine şi să am susţinere aici. În meciul următor voi încerca să joc mai bine decât am făcut-o azi şi voi da totul pentru victorie”, a declarat Simona Halep.

În primele trei partide disputate la Melbourne în acest an, Simona a stat pe teren șapte ore şi 25 de minute. Azi, meciul cu Osaka a durat o oră şi 19 minute, astfel că sportiva noastră are până acum opt ore şi 44 de minute petrecute pe teren.

Simona Halep şi-a asigurat un cec de 440.000 dolari australieni şi 430 de puncte WTA, iar în sferturi, Simona Halep o va întâlni pe învingătoarea dintre Barbora Strycova (Cehia, 24 WTA) şi Karolina Pliskova (Cehia, 6 WTA).