AcasăEvenimentGREU, DAR MERITAT - HCM Baia Mare a câștigat în deplasare la...

GREU, DAR MERITAT – HCM Baia Mare a câștigat în deplasare la Thuringer

HCM Baia Mare a reușit în această seară să-și adauge două puncte în clasament, după ce a obținut o nouă victorie în grupa principală a Ligii Campionilor, de data asta în deplasare, în fața formației germane Thuringer.

Rezultatul final a fost 25-23, după ce la pauză echipa noastră a fost condusă cu două goluri diferență, 12-10. În acest moment echipa băimăreană a egalat-o la număr de puncte pe Fleury Loiret, echipa franceză cu care se află în cursă directă pentru ocuparea locului patru, cel care asigură calificarea în sferturile de finală.

Se pare că trebuie să ne obișnuim cu începuturile mai slabe de meci ale echipei noastre. După o primă repriză de-a dreptul penibilă în meciul cu U Alexandrion Cluj Napoca, a urmat una aproape la fel în cel de săptămâna trecută, de acasă cu Fleury Loiret. Ca să întărească probabil regula, cam așa au stat lucrurile și în această seară, din moment ce în primele zece minute băimărencele au înscris doar două goluri, dar au ratat cât pentru o repriză întreagă, aruncând din toate pozițiile direct în Dinah Eckerle, portarul de 20 de ani al celor de la Thuringer.

De 11 ori a oprit portărița gazdelor în prima repriză mingile aruncate de fetele noastre. Cred că nici ea nu a priceput ce se întâmplă de fapt, cum de reușește să apare așa cum poate n-a mai făcut-o niciodată până acum. Prin minutul 21 HCM preia pentru prima dată conducerea pe tabelă, 8-7, dar imediat lucrurile revin la normalitate, gazdele egalând și conducând cu două-trei goluri.

Nici repriza a doua n-a început prea bine pentru noi. Se ajunge repede la o diferență care a început să ne dea fiori, 14-10! Culmea e că diferența de valoare dintre cele două combatante era vizibilă și de pe lună, dar abia din minutul 50 a început să se vadă și pe tabela de marcaj. Dar mai bine mai târziu decât deloc.

Ultimele cinci minute au fost gestionate perfect, HCM a condus cu un gol, gazdele au egalat, apoi am înscris din nou prin Lucian Marin, (primul său gol, dar cât de important!), a apărat Paula singură pe semicerc cu extrema dreaptă de la Thuringer și a înscris Melinda Geiger, după care mai bine de un minut tabela a înghețat. Asta și pentru că Paula a mai deviat o minge ce se îndrepta spre poartă. Și iarăși trebuie să scriu exact cum am făcut-o în cronica de la meciul cu franțuzoaicele: de asta este Paula un portar așa de bun, pentru că își ajută echipa exact atunci când este nevoia mai mare.

552027_552027_capt_bucurie_Handba (1)
A fost primul meci oficial în care Eliza Buceschi a jucat împotriva fostei sale echipe. Sunt convins că nu i-a fost ușor, dar a trecut cu bine testul de jucătoare profesionistă adevărată. Pentru că înseamnă enorm de mult să evoluezi contra jucătoarelor lângă care ai crescut și te-ai format. Eliza a fost de departe cea mai bună din echipa lui Herbert Muller, demonstrându-și valoarea indiscutabilă pe care o are.

De altfel, antrenorul a mizat foarte mult pe Eliza, distribuindu-i rolurile de inter stânga și de conducător de joc, semn că are mare încredere în jucătoarea transferată de la HCM Baia Mare. Puțini antrenori procedează așa atunci când întâlnesc echipa de la care provine o jucătoare importantă, crezând că adversarele o cunosc foarte bine și e ușor de anihilat. Încrederea i-a fost răsplătită, Eliza a înscris de șapte ori în poarta băimăreană.

Thuringer: Eckerle, Satrapova, Krause – portari; Buceschi 7, Frey 3, Huber 3, Wohlbold 3, Engel 2, Luzumova 2, Reshetnikova 1, Scheffkchnet 1, Schmelzer 1, Blase, Deroin, Pintea, Snelder. Antrenor: Herbert Muller

HCM Baia Mare: Paula Ungureanu, Ionica Munteanu -portari; Alexandra Do Nascimento – 7, Melinda Geiger – 5, Lois Abbingh – 5, Allison Pineau – 3, Valentina Ardean-Elisei – 1, Adriana Nechita – 1, Timea Tătar – 1, Katarina Jezic – 1, Luciana Marin – 1, Patricia Vizitiu, Gabriela Perianu, Anamaria Tănăsie, GabrielaPreda.

Antrenori Aurelian Roșca, Ioan Băban.

Au arbitrat polonezele Joanna Brehmer și Agnieszka Skowronek, delegat EHFa fost danezul Bjarne Munk Jensen.
În alt meci din grupă, FTC-Rail Cargo Hungaria a învins-o pe Larvik cu 30-27. Duminică se va juca meciul Fleury Loiret Handball – Rostov pe Don.

În clasament, pe primul loc se află Rostov pe Don, cu 10 puncte, urmată de FTC-Rail Cargo Hungaria, 9 p, Larvik, 6 p, HCM Baia Mare, 4 p, Fleury Loiret Handball, 4 p, Thuringer HC, 1 p.

Următorul meci al vicecampioanei României va avea loc pe 5 februarie, pe teren propriu, cu FTC-Rail Cargo Hungaria.