AcasăEvenimentSportFotbal. Vezi cum au jucat fotbaliștii români în campionatele străine

Fotbal. Vezi cum au jucat fotbaliștii români în campionatele străine

Niciun fotbalist român n-a reuşit să marcheze în partidele disputate vineri şi sâmbătă, dar Săpunaru, Daniel Niculae şi Tamaş au reuşit victorii importante cu echipele lor.

MARICA a fost titular în partida pierdută de Schalke la Freiburg, el profitând de absenţa lui Huntelaar, accidentat grav la meciul Anglia- Olanda. Ciprian a jucat 90 de minute dar n-a reuşit să înscrie.

GOIAN a intrat din primul minut al meciului Glasgow Rangers – Hearts, scor 1-2. Goe e jucat 90 minute şi a luat un cartonaş galben.

STANCU n-a mai reuşit să înscrie pentru Orduspor, care a pierdut la Mersin cu 1-0. Bogdan Stancu, autor a 9 goluri în acest sezon, a jucat 90 de minute.

TAMAŞ (foto) a intrat pe teren în minutul 57, revenind la echipa sa după o absenţă destul de lungă. Echipa sa, West Bromwich Albion, a învins acasă, pe Chelsea, scor 1-0.

OVIDIU PETRE a fost titular şi a jucat tot meciul în Serie B. Formaţia sa, Modena, a învins acasă cu 3-0 pe Cittadella şi a luat o gură de oxigen în lupta pentru evitarea retrogradării.

ZICU şi formaţia sa, Pohang Steleers au pierdut acasă, scor 0-1, cu Ulsan, în prima etapă a campionatului din Coreea de Sud. Zicu a fost titular.

ROPOTAN a evoluat 90 de minute pentru Tom Tomsk în meciul pierdut în deplasare la Terek Groznâi, scor 1-0.

SĂPUNARU a intrat în minutele de prelungire ale partidei Benfica – Porto 2-3, fiind în continuare doar o soluţie secundară pentru antrenorul său.
GIGEL BUCUR a jucat în repriza a doua a meciului Lokomotiv Moscova – Kuban Krasnodar 2-0, dar n-a reuşit mare lucru.
DANIEL NICULAE a fost titular şi a jucat pînă în minutul 82 al partidei Nancy – Lyon 2-0, având o evoluţie apreciată.

ALIBEC a jucat 62 de minute în meciul Mechelen – Gent 0-2, din campionatul Belgiei şi n-a făcut nicio fază demnă de remarcat.