AcasăEvenimentSportFotbal. Liga Campionilor. Arsenal Londra, ce umilință!

Fotbal. Liga Campionilor. Arsenal Londra, ce umilință!

Miercuri seara, în manșa-tur din optimile Champions League, AC Milan a spulberat o echipa neașteptat de fragilă a lui Arsenal Londra. Milanezii Kevin Prince Boateng, Robinho (de două ori, foto) și Ibrahimovic au înscris pentru un succes net, 4-0, sinonim practic cu promovarea în sferturturile de finală.
În celălalt meci al zilei, Zenit Sankt Petersburg a învins pe Benfica Lisabona cu 3-2, golul  decisiv fiind marcat în minutul 88. ”Am învins cu inima, a spus Luciano Spalletti, antrenorul rușilor, după meci. Suntem în aceeași situatie din finalul grupei, când am mers la Porto pentru un rezultat de 0-0. Acum mergem la Lisabona, sper să îl obținem”.

Champions League, optimi de finală:
Milan – Arsenal Londra 4-0 (Kevin Prince Boateng 15, Robinho 38, 50, Ibrahimovic 79 – penalty).
Zenit Sankt Petersburg – Benfica Lisabona 3-2 (Sirokov 27, 88, Semak 71 – Pereira 20, Cardozo 87).
Leverkusen – Barcelona 1-3 (Kadlec 52 – Alexis Sanchez 41, 55, Messi 88).
Lyon – APOEL 1-0 (Lacazette 58).
Celelate partide din optimi de finală se vor disputa săptămâna viitoare: Marți, 21 februarie
TSKA Moscova – Real Madrid (ora 19); Napoli – Chelsea (21.45). Miercuri, 22 februarie
Marseille – Internazionale Milano; Basel – Bayern Munchen (ambele încep la ora 21.45)