AcasăEvenimentSportFotbal în Europa. Cu 234 de goluri marcate pentru Barca, Messi a...

Fotbal în Europa. Cu 234 de goluri marcate pentru Barca, Messi a mai doborât un record

Pe stadioanele de fotbal din Europa au avut loc marți partide spectaculoase de campionat sau contând pentru cupele naționale.
Derby-ul serii a avut loc în Italia, la Torino, între Juventus și AC Milan, formații care își dispută titlul de campioană în acest sezon de Serie A. Cele două forțe din Peninsulă s-au înfruntat în Coppa Italia („returul” semifinalelor). Partida s-a terminat cu victoria oaspeților, scor 2-1. Del Piero a deschis scorul pentru Juve în minutul 28, Mesbah (71) a egalat, iar „rezerva” Maxi Lopez a punctat decisiv. În tur, „Bătrâna Doamnă” s-a impus cu 2-1, astfel că jocul a intrat în prelungiri. Minutul 96 a adus golul lui Vucinici, iar Juventus va disputa finala.
FC Barcelona s-a apropiat la doar cinci puncte de Real Madrid (care are un meci mai puțin disputat) în ierarhia din Primera Division, după victoria, scor 5-3, de pe Camp Nou, în faţa nou-promovatei Granada. Lionel Messi a marcat un hat-trick şi a devenit cel mai bun marcator din istoria clubului catalan în jocurile oficiale.
Xavi a deschis scorul în minutul 4, după o pasă a aceluiaşi Lionel Messi, care şi-a trecut şi el numele pe lista marcatorilor 13 minute mai târziu.

Când se părea că oamenii lui Guardiola au scăpat deja în învingători şi vor avea o seară liniştită, Granada (locul 15 în Primera Division) a marcat două goluri. Mai întâi, Mainz a redus din handicap, iar apoi Siqueira a egalat dintr-o lovitură de pedeapsă provocată de brazilianul Daniel Alves, care a fost şi avertizat.
Fundașul sud-american avea să se revanşeze în minutele următoare, pasând decisiv pentru Messi de două ori, iar argentinianul şi-a completat hat-trick-ul, care a ajuns la cota de 234 de goluri pentru FC Barcelona, depăşindu-l pe legendarul atacant al anilor ’50 Cesar Rodriguez. Acesta deţinea recordul clubului în jocurile oficiale, cu 232 de reuşite.
Pentru catalani a mai marcat şi Tello, iar Dani Alves a fost eliminat în ultimul minut de joc, când a comis al doilea penalty.

Lionel Messi (24 de ani) a marcat 54 de goluri în acest sezon, în toate competiţiile, pentru FC Barcelona. El va ţinti acum recordul absolut de goluri marcate în tricoul echipei blaugrana, cel deţinut de Paulinho Alcantara, care a înscris de 369 de ori în 357 de partide oficiale şi amicale, într-o perioadă romantică a fotbalului (1912-1927).
După acest meci, care a contat pentru etapa a 28-a, Barcelona are 66 de puncte, iar Real Madrid – care mâine are meci cu codașa Villarreal – 71.
Mare surpriză în Turcia, acolo unde Galatasaray, formație care domină autoritar campionatul intern, a fost eliminată din Cupă de Sivasspor, care a învins la Istanbul cu 1-0.
Cupa Ligii din Portugalia a programat supermeciul Benfica – Porto, scor 3-2.