AcasăEvenimentSportFOTBAL – FCM Baia Mare pierde la Braşov, ambele echipe au terminat...

FOTBAL – FCM Baia Mare pierde la Braşov, ambele echipe au terminat în 10 jucători

FCM Baia Mare a început returul în deplasare la Brașov, dar a fost nevoită să se recunoască învinsă la capătul unui joc destul de anost, cu puține reușite de ambele părți

Meciul a fost televizat și din această cauză a încheiat în această seară etapa a 14-a, prima din retur. Înfrângerea echipei noastre a coincis cu victoria de acasă a Gazului Metan, care a reușit să o ardă puțin pe Bătrâna Doamnă din Arad, în celălalt meci televizat din Seria a 2-a, astfel că fosta divizionară din Liga 1 a urcat pe prima poziție a clasamentului. Interesant, UTA a suferit doar două înfrângeri în cele 14 partide, ambele fiindu-i administrate de Mediaș.

Brașovenii au înscris imediat după pauză, cu toate că din minutul 33 aveau un om mai puțin în teren, după eliminarea lui Alexandru Olteanu pentru cumul de cartonașe galbene. Peste o jumătate de oră a fost rândul băimărenilor să-și subțieze efectivul, pentru același motiv Florin Ilie fiind trimis la vestiar. Dacă băimărenii n-au reușit mare lucru în superioritate, n-au făcut-o nici atunci când s-a restabilit egalitatea numerică. Mai mult, în prelungirile partidei, Ormenișan a fost nevoit să scoată mingea din plasa porții sale, acolo unde a expediat-o Rusu.

A fost o etapă cu rezultate normale, singura pată de culoare fiind refuzul fotbaliștilor reșițeni de a evolua în partida din deplasare cu Olimpia Satu Mare. Nu putem să nu menționăm parcursul de excepție a șepcilor roșii clujene, noua gașcă nebună din fotbalul nostru reușind a cincea victorie consecutivă sub bagheta dirigintelui Mihai Teja, readus la catedră. Poate că multora nu le vine să creadă că U Cluj a ajuns la doar o victorie de podium, după ce a avut un început dezastruos de campionat.

FC Braşov: Căucă – Letan, Hlinca, Puţanu, Vl. Olteanu – R. Avram, Poverlovici (cpt.), Ş. Moraru, Codoban (Mareş ’87) – M. Matei (Bg. Rusu ’77), D. Ene (Grigoruţă ’90+1)
Rezerve: D. Mutu – Istrofor, Mareş, Grigoruţă, Bg. Rusu, Al. David, Buga
Antrenor: Adrian Szabo
Eliminat: Al. Olteanu ’33 (cumul de galbene)

FCM Baia Mare: Ormenişan – Bg. Străuţ, Fl. Ilie, Hodor (cpt.), R. Lupu – Leonte, D. Munteanu (C. Sîrbu’58) – M. Deac, Păcurar (V. Pop ’76),  Balaure – Arnăutu (Sg. Oltean ’66)
Rezerve: Bota – M. Urs, Duruş, V. Pop, Codin, Sg. Oltean, C. Sîrbu
Antrenor: Dorin Toma
Eliminat: Fl. Ilie ’63 (cumul de galbene)

Rezultatele etapei

Şoimii Pâncota – Unirea Târlungeni 1-1. Au marcat: Popescu (’30) / Petra Vasile (’73)

U Cluj – Chindia Târgovişte 2-1. Ursu (’31),  Tarcea (’76) / Cherchez (’35),

CS Mioveni – FC Bihor Oradea 4-0. Mirzeanu (’38), Toriste (’44), Nilă (’84), Neacșu (’90)

Olimpia Satu Mare – Metalul Reşiţa 3-0 (retragere de pe teren)

CSM Râmnicu Vâlcea – FC Caransebeş 3-0. Staicu (’55), Cucui (’65), Voinea (’90+2)

Gaz Metan Mediaş – ACS UTA Bătrâna Doamnă 3-1. Olaru (44), Figliomeni (47), Abrudan (86) / Copil (74)

FC Braşov – FCM Baia Mare 2-0. Ene (49), Rusu (90+2)

Etapa viitoare (sâmbata, 21 noiembrie): Tarlungeni – Gaz Metan; UTA – “U” Cluj; Chindia – Mioveni; FC Bihor – Olimpia; Resita – Rm. Valcea; Caransebes – Brasov; FCM Baia Mare – Soimii Pâncota.