AcasăEvenimentSportFOTBAL. DERBY ÎNCINS - Minerul Baia Mare – Lăpuşul Târgu Lăpuş 1-0...

FOTBAL. DERBY ÎNCINS – Minerul Baia Mare – Lăpuşul Târgu Lăpuş 1-0 (0-0)

FOTBAL. DERBY ÎNCINS Derby-ul seriei Sud a etapei a treia s-a consumat sâmbătă după amiază pe stadionul “Viorel Mateianu”, faţă în faţă aflându-se Minerul Baia Mare şi campioana stagiunii precedente Lăpuşul Târgu Lăpuş.

Ambele grupări au avut acelaşi obiectiv, promovarea în eşalonul trei, iar din această perspectivă se anunţa un derby încrâncenat.

Şi lucrurile au stat întocmai, rezultând un meci peste nivelul ligii a patra şi pe muchie de cuţit, decis în ultimul minut.

Dacă gazdele au preferat să etaleze un fotbal cât mai curat şi să construiască, oaspeţii au ales să se apere grupat şi să joace pe contraatac.

Chiar dacă băimărenii au intrat în jocul adversarului, controlul partidei a aparţinut formaţiei antrenate de Dorin Toma şi Cristian Bogdan, aceasta beneficiind de multe situaţii de a marca.

În prima repriză, Gereben în două rânduri şi Feraru au trecut pe lângă gol, iar în partea a doua bara lui David, şutul lui Feraru expediat la colţul lung, plus încă o situaţie în careul de 6 m în care băimărenii nu au ştiut să profite.

Desigur, şi oaspeţii au avut cîteva oportunităţi, iscate pe contraatacuri, în urma unor centrări extrem de periculoase în faţa porţii, dar fără a-şi crea situaţii mari de marca.

Istoria acestui joc s-a scris în minutul 90, când Satmari a jucat, evident, balonul cu mâna şi Cristi Codrea a acordat, fără ezitare penalty.

Lăpuşul a acuzat decizia luată de central, invocând faptul că jucătorul s-ar fi aflat în afara careului de 16 m.

Totuşi, faza s-ar fi petrecut în suprafaţa de pedeapsă, Satmari aflându-se cu picioarele pe linia de 16 m şi mâna stîngă, cu care a oprit balonul, în interiorul careului.

Penalty-ul a fost transformat cu precizie de Sergiu Chiorean şi Minerul Baia Mare ajunge la trei victorii după trei etape. În prelungiri, Balmoş a primit al doilea galben, astfel că băimărenii au evoluat ultimele două minute în inferioritate numerică.

Stadionul “Viorel Mateianu”. Spectatori, aproximativ 400.

Minerul Baia Mare: Anişoreac – Lihet, Ignat, S. David, R. Lupu, C. Tutuţa (78′ Leontin Mircea; 90+2 Serge Nabeu), Borota, Chiorean, Balmoş, Gereben (68′ Bococi), Feraru. Antrenori: Dorin Toma şi Cristian Bogdan.

Lăpuşul Târgu Lăpuş: Lovasz – A. Bene, D. Pop, Petrehuş, C. Bene, Budăcan, Fodor, Cîrtiţă (72′ A. Boga), Fl. Pop, Satmari, S. Rus. Antrenor: Cristian Vasc. Arbitri: Cristian Codrea – Cristian Lucaci, Daniel Lar. Observator AJF: Dan Marchiş.