AcasăEvenimentSportFotbal - Adrian Mutu, cel mai bun jucător al etapei în Serie...

Fotbal – Adrian Mutu, cel mai bun jucător al etapei în Serie A

Atacantul echipei Cesena, Adrian Mutu, a fost desemnat de presa italiană cel mai bun jucător al etapei a XVIII-a din Serie A, după ce a înscris două goluri la meciul de pe teren propriu cu Novara, scor 3-1.

Mutu de neoprit„, a notat calciomercato.it, care l-a clasat pe român pe primul loc în topul celor mai buni cinci jucători ai etapei, înaintea lui Klose (Lazio), Giovinco (Parma), Vucinici (Juventus) şi Kjaer (AS Roma). Adrian Mutu a primit nota 7,5, iar ceilalţi patru au fost notaţi cu 7. „Joc uimitor al atacantului român, care se implică în toate acţiunile periculoase ale Cesenei. Pe lângă obţinerea unui penalti, el înscrie două goluri, permiţând echipei sale să învingă Novara. Ziua sa este stricată de un fault dur al lui Rinaudo, care îl determină să iasă de pe teren”, menţionează calciomercato.it.

Eco dello Sport i-a acordat lui Mutu tot nota 7,5 şi l-a ales cel mai bun fotbalist al etapei. „După atâtea partide fără constanţă a venit o prestaţie convingătoare, demnă de marele său talent”, notează sursa citată. Quotidianamente.net scrie că atacantul român a fost „dezlănţuit”, iar Datasport consideră că Mutu, notat cu 8, a făcut „o partidă extraordinară”. „Reuşeşte o dublă, ajunge la 101 goluri în Serie A, câştigă două penaltiuri şi se implică şi în faza autogolului lui Rinaudo. Într-o zi absolut de graţie, Cesena are nevoie absolută de golurile lui pentru a se salva”, adaugă agenţia italiană.

Atacantul Adrian Mutu a marcat două goluri în partida pe care echipa AC Cesena a câştigat-o, duminică, pe teren propriu, cu scorul de 3-1 (2-0), în faţa formaţiei Novara, în etapa a XVIII-a a campionatului Italiei. Adrian Mutu, care a jucat până în minutul 65, a înscris în minutele 20 şi 39 din penalti. Primul gol marcat de român în acest meci a însemnat reuşita sa cu numărul 100 în Serie A. Internaţionalul român a contribuit şi la autogolul lui Rinaudo din minutul 45. În minutul 61, Mutu a obţinut un penalti, dar Candreva l-a ratat. Pentru Novara a înscris Morimoto, în minutul 89