AcasăEvenimentSportFORMULA 1 - Nico Rosberg a câștigat la Monaco și se apropie...

FORMULA 1 – Nico Rosberg a câștigat la Monaco și se apropie amenințător de Hamilton în clasamentul general

Germanul Nico Rosberg (Mercedes) a câştigat Marele Premiu de Formula 1 al Principatului Monaco, duminică, pe circuitul stradal monegasc, în faţa compatriotului său Sebastian Vettel (Ferrari) şi a coechipierului său britanic Lewis Hamilton, care rămâne lider în clasamentul general.
Rosberg a parcurs cei 260,520 km în 1h49:18.420 (medie: 143,003 km/h), fiind urmat de Vettel la 4.486 şi de Hamilton la 6.053.

Este a doua victorie a lui Rosberg în 2015, după Spania, la începutul lui mai, şi este total nesperată. Vicecampionul mondial a trecut în frunte după o neutralizare în turul 63, în urma unui acroşaj între Max Verstappen (Toro Rosso) şi Romain Grosjean (Lotus), deoarece Hamilton a fost singurul care a intrat la stand în acel moment, el fiind pe primul loc de la începutul cursei.

“Ştiu că am avut noroc, fiindcă Lewis merita să câştige.”, a reacţionat Rosberg la cald, când a coborât de pe podium. El este devansat acum cu numai 10 puncte de Hamilton.

17. Will Stevens (Marea Britanie/Marussia-Ferrari) la 2 tururi

Au abandonat: Pastor Maldonado (Venezuela/Lotus-Mercedes): problemă mecanică (frână), turul 9; Fernando Alonso (Spania/McLaren-Honda): problemă mecanică (cutia de viteze), turul 43; Max Verstappen (Olanda/Toro Rosso-Renault): ieşire de pe pistă, turul 64.