AcasăEvenimentSportFINALA EUROPA LEAGUE - Manchester United a câștigat în premieră trofeul

FINALA EUROPA LEAGUE – Manchester United a câștigat în premieră trofeul

FINALA EUROPA LEAGUE Manchester United a câștigat pentru prima dată în istoria clubului trofeul Europa League, după ce s-a impus cu 2-0 în finala cu Ajax, de la Stockholm. Astfel, echipa lui Jose Mourinho a reușit să se califice și pentru ediția din sezonul viitor a UEFA Champions League.

”Diavolii” au început meciul mai bine și, după șansele ratate de Paul Pogba și Marcus Rashford, francezul a reușit să deschidă scorul cu ajutorul unui șut deviat de columbianul Sanchez, în minutul 18.

Mourinho a sunat retragerea, apoi, și a închis meciul până la finalul primei reprize. După pauză, United a început din nou în forță, iar Henrikh Mkhtaryan a făcut 2-0, cu o reluare spectaculoasă din interiorul careului mic.

După reușita armeanului, primul marcator din țara sa într-o finală europeană, ”diavolii” s-au retras din nou și s-au concentrat pe defensivă, făcând o treabă excelentă. Până la final, Ajax n-a avut nicio șansă importantă, jucătorii lui Peter Bosz remarcându-se doar prin șuturi de la distanță. Pe final, Lingard putea face 3-0, dar el a fost blocat în ultimul moment de către Sanchez.

A fost al treilea trofeu câștigat de Manchester United în acest sezon, cu Jose Mourinho pe bancă, după FA Community Shield (Supercupa Angliei, după o victorie în fața lui Leicester City) și Cupa Ligii Angliei (după ce a trecut de Southampton, în finală).

În plus, portughezul a devenit primul antrenor care câștigă de două ori Liga Campionilor și Europa League cu echipe diferite. În UCL, acesta s-a impus cu Porto (2004) și Inter (2010), iar, în Cupa UEFA / UEL, a câștigat cu Porto (2003) și United (2017).

În drumul spre trofeu, United le-a întâlnit pe Fenerbahce, Feyenoord, Zorya (în grupe), St-Etienne (16-imi), Rostov (optimi), Anderlecht (sferturi), Celta Vigo (semifinale) și Ajax (finală).

5925f4c495f9cf774ac9c255

Pe lângă cele două reușite semnate de Pogba și Mkhtaryan, partida din Suedia a produs mai multe momente memorabile. În recuperare după accidentarea suferită, Zlatan Ibrahimovic a ajuns la partidă într-o mașinuță inedită, unde a fost un pasager cu zâmbetul pe buze. Aproape de fluierul de final al partidei atacantul a coborât pe gazon, alături ceilați jucători accidentați ai lui United și împreună au invadat terenul la final.

Unii din fanii lui United au pregătit și un banner special prin care îl rugau pe suedez să rămână la Manchester și din vară.

La fel de exuberant a fost și Jose Mourinho, care miercuri seara a devenit primul manager care câștigă de două ori UEFA Champions League și de tot atâtea ori Cupa UEFA/Europa League.

După ce a apelat din nou la un stil de joc pragmatic, Jose Mourinho i-a înțepat la finalul meciului pe care nu sunt de acord cu ideile lui, numindu-i ”poeți care nu câștigă multe trofee”.

Am jucat foarte inteligent, am știut că putem câștiga și am făcut-o într-un mod foarte bun. Dacă vrei să presezi tot timpul, nu trebuie să joci scurt, dacă domini jocul aerian, joci cu mingi lungi.

Sunt foarte mulți poeți în fotbal, dar ei nu câștigă multe trofee. Am știut capitolele la care ei stăteau mai bine decât noi și cele la care noi stăteam mai bine decât ei și am încercat să le anulăm lor calitățile. A funcționat perfect”, a declarat Jose Mourinho, după victoria obținută de United în finală.

5926005695f9cfdc4ac9c255

Managerul portughez s-a felicitat încă o dată pentru faptul că a ales ca echipa să se concentreze pe câștigarea Europa League, în locul clasării pe una dintre pozițiile care asigurau calificarea în Liga Campionilor din Premier League.

Trei trofee într-un sezon. Sunt foarte fericit după ceea ce au realizat jucătorii în sezonul care a fost probabil cel mai dificil. Este finalul unui sezon foarte dificil, dar unul foarte, foarte bun. Am preferat asta în loc să terminăm pe patru, trei sau doi (în Premier League). Ne-am îndeplinit obiectivul de a reveni în Champions League prin câștigarea unui trofeu foarte important”, a adăugat ”The Special One”.

Europa League era singurul trofeu pe care Manchester United nu îl câștigase în istoria sa. ”Clubul are acum toate trofeele în vitrină. Am avut asta în minute încă de la început. Tot timpul ne-am gândit că putem câștiga Europa League”, a mai spus Mourinho.

Lusitanul a devenit primul antrenor care câștigă de două ori Liga Campionilor și Europa League cu echipe diferite. În UCL, acesta s-a impus cu Porto (2004) și Inter (2010), iar, în Cupa UEFA / UEL, a câștigat cu Porto (2003) și United (2017).