AcasăEvenimentSportFED CUP – Simona Halep a pierdut cu Pliskova și Cehia conduce...

FED CUP – Simona Halep a pierdut cu Pliskova și Cehia conduce cu 1-0 după prima partidă

În Sala Polivalentă din Cluj Napoca, în prezenţa a 7.000 de spectatori (cca 200 din Cehia, galeria echipei Dukla Praga) a început meciul din cadrul sferturilor de finală a Fed Cup, dintre România şi Cehia (deţinătoarea trofeului). România joacă din nou, după 35 de ani în prima grupă mondială a competiţiei. Cehia (inclusiv Cehoslovacia) a câştigat de 9 ori trofeul, ultimele 4 succese în 2011, 2012, 2014 şi 2015. Celelalte 3 sferturi de finală sunt: Germania – Elveţia, Italia – Franţa şi Olanda – Rusia. Învingătoarea de la Cluj va juca în semifinale contra învingătoarei din meciul Germania-Elveţia.

Criza de formă continuă

Primul set al primului meci a fost unul foarte tacticizat. Niciuna dintre jucătoare nu a riscat mingi “imposibile” pentru adversară. Era şi normal, deoarece primul meci este unul de importanţă capitală. O victorie a Pliskovei, ar garanta în proporţie de 90% victoria Cehiei. O victorie a Simonei ar face genera probleme foarte mari echipei oaspete, plecată din start ca favorită. Totuşi în primul set, Simona Halep a greşit mai puţin şi din punct de vedere mental a fost net superioară Pliskovei. S-a văzut acest lucru în tie-break, când Simona a urcat scorul la 6-4, iar jucătoarea din Cehia a dat cu racheta de podea. Totuşi, chiar dacă a câştigat primul set, Simona Halep nu a etalat jocul ei cu care ne-am obişnuit. Poate şi suprafaţa de joc destul de lentă să fie o cauză, dar ştim că ea a fost special cerută de jucătoarele noastre.

Setul secund a revenit jucătoarei din Cehia, care a jucat mult mai exact decât Simona Halep. Din păcate jucătoarea noastră a evoluat în acest set cu o teamă nejustificată. Decisiv a fost game-ul al 3-lea, când Pliskova a făcut un break şi în restul setului am asistat la o cursă de urmărire a Simonei Halep, care se părea că dă roade, mai ales când tabela a arătat 4-4, dar după ce Pliskova a făcut două duble greşeli. Dar şi Simona face cadouri pe propriul serviciu şi permite re-break-ul, iar pe propriul serviciu, cehoaica îşi adjudecă setul, primul din întâlnirile directe cu Simona Halep. În decisiv deşi Halep îşi face primele două servicii s-a văzut clar că nu are forţa să câştige setul. Credem că ea a căzut şi psihic, după ce în setul precedent, după ce a egalat la 4-4, a avut 40-15 pe propriul serviciu, dar jucătoarea cehă a revenit şi a făcut break. În acest al 3-lea set, Pliskova a jucat fără greşeală şi profitând de inexactităţile Simonei, a închis meciul câştigând ultimele 5 game-uri la rând. Nu în ultimă instanţă, din nou Simona Halep a căzut pradă nervilor – a dat şi ea cu racheta de podea, a gesticulat enorm – şi probabil că şi această stare a contribuit la ieşirea ei totală din joc în ultimele game-uri din decisiv. A fost prima victorie a Pliskovei în faţa Simonei, după 3 înfrângeri consecutive, ultima la Sydney luna trecută.

România – Cehia: 0-1

Meci 1. Simona Halep (#3 WTA) – Karolina Pliskova (#13 WTA): 7-6, 4-6, 2-6