AcasăEvenimentSportEUROPA LEAGUE - Rezultatele de aseară din turul sferturilor de finală

EUROPA LEAGUE – Rezultatele de aseară din turul sferturilor de finală

EUROPA LEAGUE Anderlecht Bruxelles a a terminat la egalitate cu Manchester United, 1-1, joi seara, pe teren propriu, în prima manșă a sferturilor de finală ale Europa League.

La Anderlecht au jucat ambii români, fără a se remarca în mod deosebit: Nicolae Stanciu a fost titular și a evoluat până în minutul 65, când a fost înlocuit cu Hanni, iar Alex Chipciu a fost introdus în minutul 58 în locul lui Bruno.

United a deschis scorul prin armeanul Henrih Mhitarian (37), după ce Lingard avusese o bară (17). Anderlecht a egalat prin Dendoncker (86), la singura minge trimisă pe spațiul porții de vicecampioana Belgiei.

Davy Klaasen a fost „călăul” germanilor de la Schalke. A înscris ambele goluri ale lui Ajax în victoria cu 2-0 care duce trupa din Amsterdam aproape de semifinalele Europa League.

Cel mai spectaculos meci al zilei s-a jucat în Spania, unde Celta a învins cu 3-2 pe Genk. Belgienii au deschis scorul la Vigo, însă ibericii au întors spectaculos scorul şi au încheiat prima repriză cu avantaj de două goluri, 3-1. Genk a mai punctat însă o dată în partea secundă şi continuă să spere la calificare.

Seara de UEL a fost umbrită de incidentele de la Lyon, care au dus la întărzierea startului partidei dintre Olympique şi Beşiktaş cu 45 de minute. Pe teren, Lyon a fost condusă de turci până în minutul 83, dar au întors când nimeni nu se mai aştepta şi s-a impus cu 2-1.

Rezultate:
Ajax Amsterdam — Schalke 04 Gelsenkirchen 2-0 (1-0)
A marcat: Davy Klaassen 23 — penalty, 52.

Anderlecht Bruxelles — Manchester United 1-1 (0-1)
Au marcat: Leander Dendoncker 86, respectiv Henrih Mhitarian 37.

Celta Vigo — Genk 3-2 (3-1)
Au marcat: Pione Sisto 15, Iago Aspas 18, John Guidetti 38, respectiv Jean-Paul Boetius 10, Thomas Buffel 67.

Olympique Lyon — Beșiktaș 2-1 (0-1)
Au marcat: Corentin Tolisso 83, Jeremy Morel 85, respectiv Ryan Babel 15.