AcasăEvenimentSportEURO 2016 - Griezmann a salvat Franța de la dezastru și a...

EURO 2016 – Griezmann a salvat Franța de la dezastru și a dus-o în primele opt echipe ale Europei

Lui Antoine Griezmann i-au fost suficiente 225 de secunde pentru a salva Franţa de la o eliminare prematură de la Campionatul European pe care îl găzduieşte. În mai puţin de patru minute, atacantul lui Atletico Madrid a marcat de două ori, iar echipa lui Didier Deschamps a întors rezultatul meciului cu Irlanda, impunându-se cu 2-1 şi calificându-se în sferturile de finală ale Euro 2016.

Meciul de la Lyon a început cum nu se poate mai prost pentru francezi. În minutul 2, Paul Pogba a intervenit imprudent asupra lui Shane Long în propriul careu, iar centralul italian Nicola Rizzoli a acordat lovitură de la 11 metri. Eroul din partida cu Italia, Robbie Brady, a transformat impecabil şi a deschis scorul.

A fost cel mai rapid gol din penalty din istoria Euro (118 secunde) şi al doilea cel mai rapid la un turneu final major, după cel înscris de olandezul Johan Neeskens în finala Cupei Mondiale din 1974, câştigată în cele din urmă de Germania de Vest cu 2-1. Un scenariu care avea să se repete şi în această după-amiază.

Replica elevilor lui Deschamps nu s-a lăsat aşteptată, dar execuţiile lui Griezmann şi Pogba nu au fost suficient de puternice pentru a-l pune cu adevărat în dificultate pe Darren Randolph. Între cele două momente periculoase la poarta irlandezilor, Hugo Lloris şi-a păstrat echipa în joc, intervenind de două ori în aceeaşi fază, în faţa lui Daryl Murphy şi a lui Jeff Hendrick.

Antrenorul gazdelor a continuat să primească veşti proaste. N’Golo Kante şi Adil Rami au fost avertizaţi înainte de pauză, fiind astfel suspendaţi în meciul din sferturile de finală, în care Franţa va juca împotriva învingătoarei din întâlnirea Anglia – Islanda. Însă, după prima repriză de la Lyon, Deschamps avea probleme mai importante de rezolvat.

În startul părţii secunde, Kingsley Coman a intrat în locul lui Kante, iar Franţa a împins tot mai mult jocul spre careul advers. Laurent Koscielny şi Blaise Matuidi au trecut pe lângă gol, înainte ca Griezmann să egaleze în minutul 58, când a reluat cu capul în poartă centrarea excelentă a lui Bakary Sagna.

Trei minute mai târziu, acelaşi Griezmann i-a adus pe „cocoşi” în avantaj, cu un şut din interiorul careului, după ce Olivier Giroud a deviat inteligent cu capul. Atacantul de 25 de ani a devenit astfel primul jucător al lui Atletico Madrid care reuşeşte o dublă la un campionat european. Însă show-ul „şeptarului” francez nu se încheiase încă.

În minutul 66, Griezmann, lansat foarte bine de Dimitri Payet, a scăpat singur spre poarta lui Randolph, dar a fost faultat din spate la marginea careului de Shane Duffy. Cartonaş roşu indiscutabil, iar speranţele irlandezilor de a rămâne în joc erau tot mai mici.

Până la final, Andre-Pierre Gignac, intrat în locul lui Giroud, a ratat trei ocazii mari în zece minute, iar Griezmann a trecut pe lângă hat-trick, fiind blocat miraculos de Randolph în prelungiri.

S-a terminat 2-1 pentru Franţa, care se confirmă o specialistă a reprizelor secunde – 11 dintre ultimele 12 goluri pe care l-a marcat la Euro au venit după pauză. De asemenea, de 56 de ani, adică de la ediţia inaugurală din 1960, nu s-a mai întâmplat ca o echipă să câştige un meci eliminatoriu după ce a fost condusă la pauză fără a avea nevoie de prelungiri.