AcasăEvenimentSportDupă atâta frig și ceață! Steaua a spart gheața din Antalya și...

După atâta frig și ceață! Steaua a spart gheața din Antalya și a câștigat cu Slovan Bratislava

Steaua a reusit sa invinga, joi seara, pe Slovan Bratislava, scor 3-1, in penultimul amical sustinut de ros-albastri in turneul de pregatire din Antalya. Leandro Tatu, Adi Popa si Mihai Costea si-au pus amprenta decisiv asupra acestui rezultat pozitiv.
Brazilianul Leandro Tatu a incheiat un prim sfert de ora sub zodia echilibrului cu o lovitura de cap excelent plasata, 1-0, dupa centrarea impecabila din flancul drept a lui Andrei Prepelita. Steaua nu a cedat initiativa, iar Alex Chipciu putea sa dubleze avantajul ros-albastrilor cu un sut din marginea careului.

In careul opus, slovacii au apasat pe pedala de acceleratie, iar Mamadou Bagayoko l-a gasit perfect pe Lester Peltier, cel care a punctat pentru 1-1 cu un “lat” din apropiere, fara sperante pentru tanarul Valentin Cojocaru, despre care s-a vorbit in aceste zile cum ca ar fi suscitat interesul lui Internazionale Milano in vederea unui eventual transfer in Italia.

In timpul ramas pana la pauza, Steaua nu a mai contat decat la sutul din minutul 26 al lui Adi Popa, in timp ce slovacii s-au multumit sa tina mingea departe de buturile aparate de Pavel Kovac, beneficiind si de o posesie superioara a balonului.

La pauza, Laurentiu Reghecampf a operat trei modificari: Latovlevici, Costea si Gabi Iancu in locul lui Chipciu, Rapa si a autorul golului de 1-0, Leandro Tatu.

Prima ocazie, insa, a venit tot la poarta Stelei, dupa ce Erik Grendel a trimis cu capul milimetric pe langa vinclu, in minutul 48. Zece minute mai tarziu, Mihai Costea a centrat in careul lui Slovan, acolo de unde Adi Popa a tras puternic si sigur din 6 metri (2-1). Spre deosebire de mijlocasul Stelei, brazilianul Rocha nu a putut gasi spatiul portii dintr-o pozitie similara (63’).

Pret de zece minute, Laurentiu Reghecampf ne-a furnizat o mica surpriza de ordin tactic: muntenegreanul Stefan Nikolic, in postura de fundas central (Florin Gardos 70’).

In minutul 76, Mihai Costea a eliminat orice dubiu legat de castigatoarea acestei intalniri, incununandu-si evolutia cu gol inscris in urma unei faze personale, in care si-a intors adversarul direct si l-a executat pe Kovac cu un sut la coltul lung.

Sambata, cu incepere de la ora 19:30, formatia antrenata de Laurentiu Reghecampf va sustine ultimul meci amical inaintea dublei cu Ajax din 16-imile Europa League, in compania cehilor de la FK Jablonec.

Steaua: Cojocaru, Rapa, Bratu, Gardos, Parvulescu, Filip, Prepelita, Adi Popa, Tatu, Chipciu si Rocha.
Rezerve: Stanca, Costea, Latovlevici, Lupu, Puskas, Nastasie, Rosu, Iancu, Nikolic.