AcasăEvenimentSportDUELUL ANTRENORILOR - George Sava câștigă încă o dată în fața lui...

DUELUL ANTRENORILOR – George Sava câștigă încă o dată în fața lui Eugen Apjok

DUELUL ANTRENORILOR Față de anii anteriori, duelurile din toamna aceasta cu CSM București au devenit mult mai echilibrate, și asta datorită fostului tehnician al zimbrilor Eugen Apjok, un om care a dat un cu totul alt suflu formației bucureștene.

Startul de partidă a aparținut aproape în totalitate zimbrilor, care în minutul 2 au reușit prin aripa Adrian Apostol primul eseu al jocului, invalidat însă de centralul Robert Diaconescu, pentru un înainte comis anterior. Cinci minute mai târziu, fundașul de origine fijiană Taniela Maravunawasawasa, reușeșe să aducă primele trei puncte grație unei lovituri de pedeapsă. Aripa Mihai Lămboiu ridică în minutul 16 ecartul la (8-0), ca urmare a unui eseu reușit pe flancul drept. La jumătatea primei reprize oaspeții reușesc să echilibreze jocul, reușind mai întâi primele puncte prin uvertura Darren Baron (8-3) minutul 21, mai apoi să egaleze prin eseul centrului de origine neo-zeelandeză, Hinkley Vaovasa, minutul (24), urmat de preluarea conducerii; transformare același Baron (8-10), minutul (25). În ultima parte a primului mitan, zimbri forțează egalarea, reușind să intre la cabine cu un avantaj de cinci puncte, datorită eseului semnat în minutul (35) de gruzinul Iuri Natriashvili (13-10), urmată de transformarea centrului Alexandru Bucur minuul 36, scor (15-10).

După pauză Baia Mare se instalează în jumătatea oaspeților, forțează însă apărarea bucureșteană rezistă. În minutul 47 zimbri reușesc grație unui eseu de penalitate cea mai mare diferență înregistrată pe tabela de marcaj, (22-10), după ce mai bine de cinci minute au stat în preajma buturilor adverse. Pană la final băimărenii sunt foarte aproape de obținerea punctului bonus ofensiv, însă defensiva bucureștenilor rezistă eroic. Pe fondul unei relaxări a gazdelor, oaspeții reușesc în extremis să smulgă punctul bonus defensiv, reducând din diferență printr-un eseu semnat de aripa tongană Sioeli Lama (minutul 80).

C.S.M.Știința Baia Mare – C.S.M.București 22-15 (15-10)

Cupa României Etapa 4. Arena Zimbrilor Baia Mare

Arbitrii: Robert Andrei Diaconescu (Constanța), Alexandru Nițulescu (București), Viorel Bujoreanu (Mangalia)

Observator: Nicolae Frîncu (Baia Mare)

Arbitrul nr 4: Teodor Buzatu (Baia Mare)

Omul meciului: Jonathan Bredell (C.S.M.Știința Baia Mare)

C.S.M.Știința Baia Mare: 15.Taniela Maravunawasawasa, 14.Adrian Apostol, 13.Alexandru Bucur, 12.George Oprea, 11.Mihai Lămboiu, 10.Jonathan Bredell, 9.Bidzina Shamkaradze-cpt, 1.Silviu Suciu, 2.Iuri Natriashvili, 3.Waisea Nailago, 4.Marius Dănilă, 5.Dumani Mtya, 6.Feofaaki Holoia, 7.Sean Morrell, 8.Răzvan Ailenei

Rezerve: 17.Constantin Pristaviță, 18.Domițian Mureșan, 19.Mihai Dico, 20.Alexandru Țiglă, 21.Ionuț Botezatu, 22.Florian Roșu, 23.Vlad Vișan, 24.Paul Rusu

Antrenori: George Sava, Vasile Lucaci

C.S.M.București: 15.Ionuț Niacșu, 14.Jack Cobden, 13.Vaovasa Hinckley, 12.Moa Mua Maliepo, 11.Sioeli Lama, 10.Darren Baron, 9.Nigel Genia, 1.Alexandru Savin, 16.Alexandru Oancea, 3.Marius Pocriș, 4.Alexandru Mitu, 5.Omar Baliashvili, 6.Kamil Sobota, 7.Riley Winter, 8.Daniel Carpo-cpt

Rezerve: 2.Tongia Makefu, 17.Paul Petucher, 18.Vasile Bălan, 19.Iulian Harțig, 20.Dragoș Ser, 21.Victor Dumitru, 22.Marian Ispir,23.Cătălin Prunaru

Antrenori: Eugen Apjok, Lasha Tavartkiladze

Într-o altă partidă din cadrul etapei cu numărul 4, Timișoara Saracens a reușit o victorie cu punct bonus în fața echipei Steaua București, scor 41-7, gazdele reușind numai puțin de șapte eseuri! De remarcat faptul că Steaua a suferit prima înfrângere din actualul sezon. În etapa următoare are loc derby-ul acestei faze din Cupa României, între Steaua și CSM Știința Baia Mare, ocupantele primelor două locuri, pe terenul bucureștenilor.