AcasăEvenimentSportDUBLĂ PENTRU BUD – De când s-a reîntors băimăreanul, CFR Cluj n-a...

DUBLĂ PENTRU BUD – De când s-a reîntors băimăreanul, CFR Cluj n-a mai pierdut niciun meci

CFR Cluj a învins-o pe FC Botoşani la o diferenţă zdrobitoare, 6-0 (4-0), sâmbătă, pe teren propriu, într-un meci din etapa a 7-a a play-out-ului Ligii 1 de fotbal.

CFR Cluj a înscris de două ori în prelungirile primei reprize. Golurile au aparţinut lui Bud (minutul 15 din penalty, apoi 26), Juan Carlos(45+2, 45+3), Nouvier (53) şi Lopez (68).

FC Botoşani nu a câştigat niciodată pe terenul lui CFR Cluj. După acest rezultat, echipa clujeană a urcat pe locul 2 în play-out, cu 26 de puncte şi un golaveraj mai bun decât CS Universitatea Craiova. Pe primul loc, cu 27 de puncte, este CSMS Iaşi, care luni joacă acasă cu ACS Poli Timişoara.

FC Botoşani se află pe locul 11, cu 21 de puncte.

CFR 1907 Cluj – FC Botoşani 6-0 (4-0), stadion „Dr. Constantin Rădulescu” – Cluj-Napoca

Cristian Bud a marcat o dublă pentru CFR Cluj în cea mai clară victorie a acestui sezon de Liga 1 și se confirmă din nou că ardelenii nu pierd, atunci când joacă el, de când a revenit la gruparea feroviară.

Bud (30 de ani) are, în total, 4 goluri în acest sezon la CFR, unde a revenit în luna februarie, după o aventură în Republica Moldova, la Milsami Orhei. Aceasta a fost prima dublă de când s-a întors în România.

Gândurile CFR-iștilor se îndreaptă acum la returul semifinalei Cupei României cu ASA Tg. Mureș, vicecampioana României din sezonul trecut. În manșa întâi scorul a fost 0-0.

CFR Cluj – ASA Tg. Mureș, din returul semifinalelor Cupei României, se joacă joi, 21 aprilie, de la ora 20:30, ÎN DIRECT pe Digi Sport 1.

„Nu ne-am așteptat. Ne bucurăm că am câștigat și e cu atât mai bine că am învins cu 6-0. Se pare că nu pierdem, atunci când joc eu. Mă bucur că am înscris, dar mai importantă e victoria. Am început foarte bine și am jucat foarte bine. Am făcut ce ne-a cerut Mister și cred că am făcut un meci perfect, ne-a ieșit cam tot. Important e că am câștigat și de mâine ne gândim la meciul de joi, cu Tg. Mureș”, a declarat Cristian Bud, la finalul meciului CFR Cluj – Botoșani 6-0.