AcasăEvenimentSportDOUĂ PUNCTE MARI - CSM București a câștigat clar cu Krim Ljubljana

DOUĂ PUNCTE MARI – CSM București a câștigat clar cu Krim Ljubljana

DOUĂ PUNCTE MARI CSM București a învins fără dubii formația slovenă RK Krim Mercator Ljubljana, cu scorul de 24-21 (14-9), sâmbătă, în deplasare, într-un meci din Grupa a 2-a principală a Ligii Campionilor la handbal feminin.

Deținătoarea trofeului s-a impus clar, în ciuda faptului că a făcut o repriză secundă mai slabă. CSMB a început în forță și a condus cu 5-0, Krim marcând primul gol abia în minutul 10. Diferența maximă s-a înregistrat în minutul 11, 11-4, echipa antrenată de Aurelian Roșca intrând la pauză cu un avans de cinci goluri, 14-9.

În partea a doua, CSMB a avut o perioadă de zece minute (43-53) în care nu a reușit să marcheze și a încasat cinci goluri consecutive, Krim apropiindu-se la un singur gol, 20-19. Campioana României a punctat apoi de două ori la rând și a luat un nou avans confortabil pentru finalul jocului, câștigând cu 24-21.

CSM București a controlat în totalitate jocul, dar a ratat foarte mult, iar în poartă Jelena Grubisic nu a prins cea mai bună zi a sa, Paula Ungureanu lipsind de la acest meci.

Pentru CSMB au marcat Isabelle Gullden — 7 goluri, Oana Manea — 6 goluri, Maja Mehmedovic — 5, Carmen Martin — 3, Camille Ayglon — 2, Iulia Curea — 1.

Golurile echipei slovene au fost reușite de Aneta Benko — 5, Tamara Georgijev — 5, Vesna Milanovic-Litre — 3, Alja Koren — 2, Mirjeta Bajramoska — 2, Polona Baric — 1, Laura Kamdop — 1, Nina Jericek — 1, Nina Zulic — 1.

Au arbitrat sârbii Aleksandar Pandzic și Ivan Mosorinski, iar delegat EHF a fost macedoneanul Marjan Nacevski.

În alt meci, Larvik (Norvegia) a învins-o cu 24-22 pe FC Midtjylland (Danemarca).

În clasament, înaintea partidei de duminică, dintre Team Esbjerg (Danemarca) și Gyori Audi ETO KC (Ungaria), pe primul loc se află Gyori Audi ETO KC, 8 puncte, urmată de Larvik, 7 puncte, FC Midtjylland, 6 puncte, RK Krim Mercator Ljubljana, 6 puncte, CSM București, 5 puncte, Team Esbjerg, 2 puncte.

Programul în continuare în grupa 2 pentru CSM Bucureşti este următorul: CSM – Team Esbjerg (12 februarie), Larvik – CSM (25 februarie), CSM – Krim (3 martie), Team Esbjerg – CSM (12 martie).

În grupa principală 1 joacă echipele HC Vardar, Buducnost, FTC Budapesta, Metz Handball, Thuringer HC şi Astrakhanochka.

Meciurile din grupele principale se disputa între 27 ianuarie şi 12 martie 2017, echipele pornind cu punctajele acumulate în faza grupelor preliminare în partidele cu adversarele calificare şi ele mai departe. Din grupa C, Gyor a mers astfel mai departe cu 6 puncte, FCM cu 4 şi CSM Bucureşti cu 2 puncte.

Primele patru clasate în grupele principale se vor califica în faza sferturilor de finală, care se vor juca în dublă manşă eliminatorie, între 7-16 aprilie, pentru ”biletele” din Final Four, programat la Budapesta, în 6-7 mai.