AcasăEvenimentSportDEȘI AU FOST DOAR 8 - CS Minaur, victorie la limită în...

DEȘI AU FOST DOAR 8 – CS Minaur, victorie la limită în deplasarea de la Timișoara

În penultimul meci din acest sezon de Divizia A, echipa de handbal feminin a Clubului Sportiv Minaur s-a impus la limită în deplasare la Timișoara cu CSU de Vest. Scorul a fost 33-32 în condițiile în care au făcut deplasarea doar opt fete.

Jucătoarele cu dublă legitimare de la echipa noastră se află în aceste zile la Drobeta Turnu-Severin, unde are loc turneul final la Junioare I, iar Jenica Rudics a fost suspendată în urma cartonașului roșu primit în partida cu Mureșul Tg. Mureș. La pauza jocului de astăzi, CS Minaur a condus cu 18 la 16, se arată pe Minaur.ro.

Primele opt minute ale partidei au fost echilibrate. Cu patru goluri consecutive, CS Minaur s-a desprins de la 3-3 la 7-3 în minutul 12, pentru ca diferența să crească la cinci goluri în minutul 20, scor 8-13. Până la pauză gazdele au reușit să reducă din diferență, iar la vestiare s-a intrat cu scorul de 16-18.
La nouă minute de la reluare, CS Minaur și-a dublat avantajul obținut la pauză, scorul devenind 20-24. Acest avantaj s-a menținut până în a doua jumătate a reprizei, când gazdele s-au apropiat la două goluri, scor 26-28 (min. 49). Cu cinci minute înainte de final, CS Minaur avea patru goluri în avantaj, scor 28-32, însă gazdele s-au apropiat la un singur gol, scor 31-32, însuficient, echipa noastră impunându-se cu 33 la 32.
În ultimul meci din acest sezon de Divizia A, Clubul Sportiv Minaur va juca într-o partidă considerată în deplasare cu CS Extrem. Meciul se va disputa miercuri 17 mai începând cu ora 15:30. După această partidă, echipa noastră va începe pregătirile pentru barajul de promovare, acolo unde va întâlni în perioada 24-27 pe Danubius Galați și HM Buzău.

CSU de Vest Timișoara – CS Minaur 32-33 (16-18)

Sala “Constantin Jude”, Timișoara

Au arbitrat: N. Dan (Hunedoara) – S. Macarie (Arad)

CS Minaur: Claudia Cetățeanu – Cristina Andrița (7 goluri), Bianca Zegrean (6), Ștefania Bălăceanu (5), Daiana Gaiu (5), Iulia Bledea (5), Oana Bidașcu (5), Raluca Mihai (nu a evoluat, fiind accidentată).Antrenoare: Simona Maior-Pașca