AcasăEvenimentSportDEBUT PERFECT - Simona Halep s-a calificat în optimile de finală la...

DEBUT PERFECT – Simona Halep s-a calificat în optimile de finală la Shenzhen

DEBUT PERFECT Simona Halep a debutat în forţă în 2018. Liderul mondial s-a calificat în optimile turneului WTA de la Shenzhen, după ce a învins-o pe americanca Nicole Gibbs cu 6-4, 6-1.

Halep (26 ani) a încheiat conturile cu Gibbs (24 ani, 110 WTA) în 68 de minute, reuşind trei aşi, dar având şi trei duble greşeli, faţă de cele şase ale adversarei.

Românca a obţinut prima sa victorie la simplu din noul sezon, după ce câştigase meciul jucat duminică la dublu alături de Irina Begu.

Simona trebuie să câştige turneul de la Shenzhen pentru a fi sigură că rămâne pe locul 1 WTA, iar eleva lui Darren Cahill are toate motivele să creadă că îşi va atinge obiectivul! Halep a arătat un tenis consistent în prima partidă din China, pierzându-şi serviciul o singură dată. Ea a reuşit nu mai puţin de cinci break-uri în faţa lui Gibbs, care a cedat la a doua minge de meci.

Halep a făcut foarte puţine cadouri, iar aceasta a fost cheia meciului, dar românca a jucat cu multă determinare şi datorită spectatorilor care au venit în număr mare să o vadă. „Vreau să vă mulţumesc tuturor pentru că aţi venit la meci. E foarte frumos să joc aici la Shenzhen, unde am şi câştigat titlul acum doi ani. Mă bucur pentru prima victorie a anului”, a declarat numărul 1 mondial la interviul acordat pe teren.

Halep şi-a asigurat un cec de 7.238 de dolari şi 30 de puncte WTA, iar în optimile turneului din China, dotat cu premii totale de 626.750 dolari, o va înfrunta pe chinezoaica Ying-Ying Duan, care a trecut de rusoaica Evgeniya Rodina cu 6-2, 7-5.

Singura confruntare dintre Halep şi Duan (28 ani, 91 WTA) s-a încheiat cu victoria româncei în trei seturi, 3-6, 6-3, 6-2, în 2017, în primul tur la Eastbourne (Marea Britanie).

La dublu, Halep şi Begu vor juca în sferturile de finală contra compatrioatelor Irina Bara şi Mihaela Buzărnescu.

Halep e a doua româncă ajunsă în optimi la simplu la Shenzen, după Irina Begu.