AcasăEvenimentSportCUPA ROMÂNIEI – CSM Știința Baia Mare a învins-o greu pe Dinamo...

CUPA ROMÂNIEI – CSM Știința Baia Mare a învins-o greu pe Dinamo și a terminat seria pe primul loc

Asigurându-și încă de acum două etape statutul de cap de serie (poziție ce le permite să joace meciul din faza sferturilor de finală pe propriul teren), zimbri au un start de partidă extrem de greoi, exprimarea dinamoviștilor cel puțin până în minutul 25 fiind una superioară vicecampioanei României.

În ciuda rezultatelor (favorabile) consemnate în această rundă ultima din faza grupelor, formația din Șoseaua Ștefan cel Mare nu lua în calcul decât varianta victoriei, un succes cu C.S.M.Știința Baia Mare fiind visul oricărei echipe de rugby din României.

Extrem de motivați alb-roșii nu ezită să speculeze orice oportunitate de a trimite la buturi, dovadă primele trei lovituri de penalitate semnate de uvertura tongană Liueli Simote. În ultimele 15 minute de joc zimbri reușesc să echilibreze jocul, reducând din diferență prin internaționalul de 23 de ani Constantin Pristăviță autor al unui eseu.

Fundașul Luke Samoa transformă și scorul devine cu nouă minute înainte de pauză 9-7. Elevii lui Eugen Apjok – Vasile Lucaci aveau să intre la cabine cu un firav avantaj 10-9 grație loviturii de penalitate reușite de același neo-zeelandez Luke Samoa.

Scenariul se repetă și după pauză, alb-roșii fiind echipa mult mai prezentă în joc. Mai mult odată cu schimbările făcute de dinamoviști, C.S.M.Știința Baia Mare nu mai domină nici pe grămadă. Însă și așa răsturnările de scor sunt cele care dau farmec acestui meci. Mai întâi dinamoviștii revin la caonducere grație eseului reușit de aripa tongană de 26 de ani Fili Lomani (minutul 45), urmată de o transformare și o lovitură de penalitate semnate de mijlocașul la deschidere Liueli Simote.

În ultimele zece minute ale partidei, la scorul de 19-10, Luke Samoa își readuce echipa în avantaj după o succesiune de trei reușite, o lovitură de pedeapsă, un eseu și o transformare. Demi de mele-ul dinamovist reușește o nouă răsturnare de situație, punând încă trei puncte (22-19), însă la ultima fază a jocului uvertura fijiană de 30 de ani Taniela Maravunawasawasa culcă balonul în terenul de țintă, marcând al treilea eseu al zimbrilor). Luke Samoa transformă și scorul final consființit de ieșeanul Emanuel Gorodea este de 27-22 pentru C.S.M.Știința Baia Mare.

C.S.Dinamo București – C.S.M.Știința Baia Mare 22-27 (9-10)

Cupa României etapa 7

Stadion: Florea Dumitrache București

Arbitrii: Emanuel Gorodea (Iași), Robert Andrei Diaconescu (Constanța), Răzvan Vasiliu (București)

Arbitrul nr 4: Teodor Rotaru (Chiajna – Ilfov)

Observator: George Paul Bărgăunaș (București)

Arbitru video: Dănuț Frăsineanu (București)

Comisar citare: Valeriu Lazăr (Suceava)

C.S.Dinamo București: 15.Liueli Simote, 14.Andrei Neacșu, 13.Paula Kata-cpt, 12.Mihai Mercea, 11.Lomani Fili, 10.Cristian Onofrei, 9.Tudorel Bratu, 1.Mihai Adăscăliței, 2.Cătălin Beca, 3.Victor Leon, 4.Dragoș Doru, 5.Andrei Badea, 6.Laurențiu Melinte, 7.Andrei Bucurescu, 8.Siaosi Kata

Rezerve: 16.Costin Neacșu, 17.Florin Mătușă, 18.Cosmin Manole, 19.Feofaaki Holoia, 20.Aisake Aholahi, 21.Silviu Budileanu, 22.Ion Cavcaliuc, 23.Valentin Ivan

Antrenori: Ștefan Demici, Cristian Hâldan

C.S.M.Știința Baia Mare: Luke Samoa, 14.Georgel Cătună, 13.Sione Faksaosilea, 12.John Leiataua, 11.Alexandru Bucur, 10.Taniela Maravunawasawasa, 9.Bidzina Shamkaradze-cpt, 1.Constantin Pristăviță, 2.Florin Bârdașu, 3.Paul Rusu, 4.Marius Dănilă, 5.Dumani Mtya, 6.Mihai Dico, 7.Constantin Ene, 8.Răzvan Ailenei

Rezerve: Ovidiu Cojocaru, 17.Silviu Suciu, 18.Ionuț Stan, 19.Andrei Iurea, 20.Alexandru Pălii, 21.George Oprea, 22.Cristian Chirică, 23.Sean Morrell