AcasăEvenimentSportSE APROPIE DE RECORD - Cristiano Ronaldo a ajuns la 300 de...

SE APROPIE DE RECORD – Cristiano Ronaldo a ajuns la 300 de goluri marcate pentru Real Madrid!

Atacantul portughez Cristiano Ronaldo a marcat al 300-lea său gol pentru Real Madrid, miercuri seara, în victoria reușită cu 2-0 pe terenul concitadinei Rayo Vallecano, în etapa a 30-a a campionatului de fotbal al Spaniei.

Real, care în weekend surclasase Granada cu 9-1, Ronaldo marcând cinci goluri, avea nevoie de victorie cu Rayo, după ce rivala FC Barcelona câștigase cu 4-0 meciul cu Almeria.

Los Blancos s-au chinuit mai bine de o oră să marcheze în poarta lui Rayo, dar în cele din urmă Ronaldo a deschis scorul în minutul 68, prin cel de-al 37-lea gol reușit în acest sezon de La Liga. James Rodriguez a marcat al doilea gol al echipei antrenate de Carlo Ancelotti (74).

Ronaldo a ajuns al treilea în clasamentul all-time al marcatorilor pentru clubul madrilen, după Raul (323) și Alfredo Di Stefano (307), dar lusitanul a reușit această performanță în doar 288 de meciuri, față de 741 ale lui Raul și 396 ale lui Di Stefano.

În etapa de ieri, tânărul atacant român Florin Andone a fost eroul partidei de pe stadionul ”El Riazor” din La Coruna, miercuri seara, când a marcat atât pentru echipa sa, Cordoba, cât și pentru formația locală Deportivo, în meciul încheiat la egalitate, 1-1. Andone a deschis scorul pentru lanterna roșie în minutul 55, din pasa lui Edimar (ex-CFR Cluj), dar a marcat și un autogol în minutul 87, în încercarea de a trimite spre propriul portar. Galicienii evoluau în zece oameni din minutul 69, când a fost eliminat Luisinho.

Atacantul român, care va împlini 22 de ani pe 11 aprilie, a ajuns la cinci goluri marcate în 13 partide în Primera Division (a debutat cu gol pe 5 ianuarie 2015).