AcasăEvenimentSportCorinthians a câștigat finala CM al Cluburilor, după victoria cu Chelsea!

Corinthians a câștigat finala CM al Cluburilor, după victoria cu Chelsea!

Implantul numirii lui Rafa Benitez la Chelsea nu pare unul foarte reușit. Londonezii au pierdut duminică finala Campionatului Mondial al cluburilor în fața brazilienilor de la Corinthians, care s-au impus cu scorul de 1-0 (0-0), grație unui gol marcat de Guerrero, în minutul 69.
Chelsea a terminat și cu un om mai puțin în ultimul minut, după ce Gary Cahill a fost eliminat. Chiar dacă nu a avut niciun obiectiv concret la această competiție, insuccesul de duminică nu-l ajută deloc pe Rafa Benitez.
Contestat de fani și de suporteri, spaniolul nu este ajutat nici de rezultatele din ultimul timp, vorbindu-se tot mai insistent de faptul că la vară nu-i va fi prelungit contractual, iar locul său va fi luat pe Pep Guardiola.
În fața a 68.275 de spectatori, Corinthians a meritat victoria și trofeul. Sud-americanii, care au mai câştigat CM al cluburilor în anul 2000, au fost mult mai motivați decât britanicii, declanșând o fiesta la Sao Paolo.
Echipele:
Corinthians: Cassio – Alessandro, Chicao, Paulo Andre, Fabio Santos – Ralf, Paulinho – Danilo, Jorge Henrique, Emerson (’90+1 Wallace) – Guerrero (’87 Martinez). Antrenor: Tite.
Chelsea: Cech – Ivanovic (’83 Azpilicueta), Cahill, Luiz, A Cole – Lampard, Ramires, Moses (’73 Oscar), Juan Mata – Hazard (’87 Marin), Fernando Torres. Antrenor: Rafael Benítez.