AcasăEvenimentSportCM SERBIA - Romania - Cehia 29-23 (14-7). Paula Ungureanu, cea mai...

CM SERBIA – Romania – Cehia 29-23 (14-7). Paula Ungureanu, cea mai buna jucatoare

Naţionala României a jucat în această seară la Novi Sad, împotriva Cehiei, în fața căreia a câștigat destul de lejer ultimul meci din grupa D a Campionatului Mondial de handbal feminin.

Handbalistele românce au aşteptat cu sufletul la gură confruntarea Germania-Ungaria, deoarece, în funcţie de rezultatul acestui meci, se stabilea ierarhia grupei. Pentru ca tricolorele să fi terminat pe primul loc, era nevoie ca Ungaria să învingă Germania.

Maghiarele au dat senzaţia că pot face acest lucru, conducând la pauză la o diferenţă de două goluri (16-14). Însă, după pauză, speranţele României au fost năruite de puternica echipă a Germaniei, care a întors rezultatul şi a învins în final la un singur gol diferenţă, scor 27-26.

În urma acestui rezultat, nemţoaicele nu mai pot pierde locul în în grupă, având victorii pe linie până acum. România încheie grupa pe locul secund şi va juca în optimi cu Polonia, ocupanta locului trei din grupa C, duminica, la Novi Sad (21,15, ora Romaniei).

Romania a facut primele zece minute foarte slabe, desi a deschis scorul (1-0, min. 1), ratand o aruncare de la 7 metri (Buceschi) si primind trei goluri 91-3, min. 9). Apoi totul a inceput sa functioneze excelent, Paula Ungureanu a inchis poarta, iar fetele antrenate de Gheorghe Tadici au marcat gol dupa gol, scorul devenind in scurt timp 6-3 (min. 14). Romania si-a confirmat valoarea superioara si, in ciuda unor greseli inerente, s-a desprins pe tabela de marcaj, mai intai la patru goluri, 8-4 (17), iar apoi la sapte goluri, 12-5 (23), dupa patru goluri consecutive. Diferenta s-a mentinut pana la pauza, 14-7, Paula Ungureanu aparand si doua aruncari de la 7 metri.

Tricolorele au inceput excelent repriza secunda, marcand cinci goluri la rand, astfel ca scorul a ajuns la 19-7 (35). A urmat un veritabil ”turnover”, cu apararea facand figuratie si cinci goluri la rand inscrise de cehoaice, 19-12 (40). Perioada slaba a continuat, echipa noastra reusind un singur gol timp de zece minute, in timp ce adversarele au punctat de noua ori, pentru 20-16 (45).

Tadici a reintrodus-o in poarta pe Paula Ungureanu si echipa noastra a castigat incredere refacand din diferenta, pana la noua goluri, 26-17 (51). Romania nu a mai avut emotii pana la final, chiar daca Cehia a mai redus ecartul, scorul final fiind de 29-23.
Paula Ungureanu a fost desemnata cea mai buna jucatoare a partidei, avand 15 mingi salvate din 27 de suturi, procentaj de 56 la suta.