AcasăEvenimentSportCine s-ar fi putut gândi la un asemenea dezastru? Rapid învinge cu...

Cine s-ar fi putut gândi la un asemenea dezastru? Rapid învinge cu 5-0 pe CFR Cluj și relansează lupta pentru titlu.

CFR Cluj, liderul clasamentului Ligii I, a fost învinsă, sâmbătă, pe teren propriu, cu scorul de 5-0 (2-0), de echipa Rapid, într-un meci din etapa a XXV-a a Ligii I, înregistrând prima înfrângere după 11 runde.

Golurile au fost înscrise de Herea ’19, Grigorie ’71, Rui Duarte ’74, Alexa ’85 şi Deac ’90.
0-1: Herea înscrie cu o reluare din plonjon de la şase metri, după o centrare a lui Bozovici. După înscrierea golului, Ovidiu Herea a arătat un tricou pe care era scris mesajul: „Pentru Bozo”, în semn de susţinere pentru Vladimir Bozovici, căruia i-a decedat mama astăzi.
0-2: Grigorie marchează al doilea gol al oaspeţilor cu un şut pe jos, după ce driblează trei adversari.
0-3: Rui Duarte trimite mingea în plasă cu un şut din 14 metri, după o pasă de la Deac.

0-4: Grigorie centrează, iar Alexa majorează diferenţa, cu un şut din şase metri.
0-5: Deac stabileşte scorul final, cu un şut pe jos, după o centrare a lui Sburlea.
CFR Cluj: Beto – Maftei, Nuno Diogo, Piccolo, Panin (De Zerbi ’63) – Mureşan – Sougou, Peralta, Hora (Vranjes ’70), Ronny – Kapetanos (Rui Pedro ’46). Antrenor: Jorge Costa.
Rapid: Coman – Rui Duarte, Antonio, Oros, Bozovici – N. Grigore, Alexa (Pavlovici ’87), Teixeira (Sburlea ’82) – Deac, Herea, Surdu (Grigorie ’65). Antrenor: Răzvan Lucescu
Cartonaşe galbene: Panin ’14, Hora ’44, Nuno Diogo ’66, Peralta ’51, Maftei ’84 / N. Grigore ’34, Deac ’37, Herea ’51
Cartonaş roşu: Piccolo ’90+2
Arbitri: Sebastian Colţescu (central) -Zoltan Szekely, Octavian Şovre (asistenţi) – Cristian Balaj (rezervă).
Înainte de începerea partidei, s-a ţinut in minut de reculegere în memoria mamei lui Bozovici.
În minutul 25 al partidei, Teixeira a pãtruns în careul gazdelor, a şutat, iar mingea l-a lovit în mână pe Panin, însă centraul Sebastian Colţescu nu a acordat penalti. O altă fază controversată a fost în minutul 66, la un şut al lui Herea la care Beto a respins mingea din poartă. La meci au asistat aproximativ 9.000 de spectatori.

Reacții după meci.
„Aș fi fost nebun, dacă aș fi spus înainte de meci că vom bate cu 5-0 aici! Suntem mai aproape de câștigarea Cupei decât a campionatului. Tot CFR e favorită la titlu. Are un avans mare de puncte. E un campionat nebun”.
Ciprian Deac, fotbalist la Rapid

„Mă pot întoarce la episodul Chiajna, la greșelile de arbitraj… Cum a fost posibil să pierdem cu Chiajna, cu Brașovul și cu Ceahlăul? Trebuie să fim atenți miercuri, în Cupă. A fost un an greu, cu scandaluri, cu rupturi. Când a fost liniște la echipă, am arătat că puteam face lucruri mari. E un campionat cu scandaluri, cu diferențe mici între echipe. Cum să mă mai gândesc la titlu, cu atâtea scandaluri care au fost? Unele le știți, altele nu le știți!”.