AcasăEvenimentSportChampions League. Barcelona si Bayern Munchen s-au calificat in semifinalele.

Champions League. Barcelona si Bayern Munchen s-au calificat in semifinalele.

FC Barcelona a castigat cu 3-1 returul cu AC Milan, promovand in „careul de asi” din Champions League (in tur, 0-0). Catalanii au beneficiat de doua penalty-uri, ambele transformate de Messi: primul penalty a fost acordat in minutul 11, la 0-0, iar al doilea in minutul 41, intr-un moment de cumpana in lupta pentru calificare, pentru ca Milan tocmai egalase. Dupa pauza, Barcelona a marcat repede pentru 3-1 (Iniesta 53), risipind in mare masura emotiile privind promovarea in semifinale.

Cu cele două goluri marcate, atacantul argentinian al echipei FC Barcelona, Lionel Messi, a devenit cel mai bun marcator într-un sezon de Liga Campionilor, reuşind 14 goluri şi devansându-l pe olandezul Ruud van Nistelrooy, care înscrisese de 12 ori pentru Manchester United în 2002-2003.

Barcelona – Milan 3-1 (Messi 11, 41 ambele din penalty, Iniesta 53 – Nocerino 32)

Bayern – OM 2-0 (Ivica Olic 13, 37)

Astăzi se vor disputa ultimele doua „sferturi”: Real Madrid – APOEL Nicosia (in tur 3-0) si Chelsea – Benfica Lisabona (1-0 in prima partida).