AcasăEvenimentSportCFR Cluj merge mai departe în play-off-ul Ligii Campionilor!

CFR Cluj merge mai departe în play-off-ul Ligii Campionilor!

Campioana României, CFR Cluj, s-a calificat in playoff-ul Champions League dupa o dubla victorie cu Slovan Liberec, in turul III preliminar. Daca in Gruia campionii s-au impus cu 1-0, in deplasarea din Cehia elevii lui Andone au castigat cu scorul de 2-1.
Ardelenii au inceput destul de prudent intalnirea de la Liberec, preferand sa cedeze posesia si sa incerce sa loveasca decisiv pe contraatac. Andone a folosit o formula care, cel putin in teorie, era extrem de ofensiva, un 4-2-3-1 care se transforma usor in 4-2-2-2, cu Sougou penduland intre banda dreapta si linia de atac.

In mod surprinzator, desi au dominat teritorial, jucatorii gazda nu au amenintat cu adevarat poarta lui Felgueiras in primul sfert de ora, asta in timp ce Kapetanos si Bastos i-au dat emotii lui Bicik. Ivo Pinto a lovit chiar bara portii cehilor cu o centrare care a luat un efect ciudat si a cazut pe transversala.

Deschiderea scorului a venit in prelungirile primei reprize, atunci cand Pantelis Kapetanos a reluat in plasa o centrare buna expediata de Bastos.

In partea secunda gazdele au fost ceva mai insistente si au restabilit egalitatea in minutul 58, atunci ca Camora a gafat nepermis si l-a lasat pe Sural singur in careul lui CFR.

Cehii au mai avut o serie de oportunitati mari si chiar foarte mari, insa portarul Felgueiras a prins o zi cu adevarat de exceptie si i-a blocat de fiecare data.

In prelungirile meciului, Ronny a recuperat bine in apropierea careului advers, a centrat pe jos iar Sougou a aparut excelent la finalizare, punctand cu o deviere pe coltul scurt.
Golurile au fost marcate de Kapetanos ’45+1 şi Sougou ’90+4, respectiv Sural ’58.
Grecul Pantelis Kapetanos a deschis scorul pentru CFR Cluj, în minutul 45+1, reluând cu capul în poartă, după o centrare de la Bastos.
În minutul 58, Sural a egalat, după o pasă de la Vacha.

Golul victoriei echipei clujene a fost reuşit de Sougou, în minutul 90+4, după o centrare de la Nicoară.
Slovan Liberec: Bicik – Liulka, Karisik (Nezmar ’76), Kelici, Fleisman – Janu (Morozenko ’54) – Breznanik, Vacha, Bosancici, Sural – Blazek (Hadascok ’66). Antrenor: Jaroslav Silhavy.
CFR Cluj: Felgueiras – Pinto, Cadu, Rada, Camora – Bastos (Mureşan ’60), Sare, Vass (Ronny ’78), Edimar (Nicoară ’83) – Sougou, Kapetanos. Antrenor: Ioan Andone
Cartonaşe galbene: Sural ’46, Blazek ’62 / Rada ’79
Meciul a fost arbitrat de o brigadă belgiană cu Serge Gumienny la centru, ajutat la cele două linii de Frank Bleyen şi Kristof Meers. Rezervă a fost Peter Vervecken.
Tragerea la sorţi pentru play-off-ul Ligii Campionilor are loc vineri.