AcasăEvenimentSportCE GHINION! - Simona Halep s-a accidentat și a pierdut finala de...

CE GHINION! – Simona Halep s-a accidentat și a pierdut finala de la Roma

CE GHINION! Simona Halep, locul 4 WTA, a fost învinsă, scor 6-4, 5-7, 1-6, de ucraineanca Elina Svitolina, locul 11 WTA, în finala turneului de la Roma, şi a ratat şansa de urca pe locul trei în ierarhia mondială.

Halep s-a impus în primul set cu 6-4 şi a avut nevoie de îngrijiri medicale la glezna dreaptă înaintea actului secund. Românca a primit din nou îngrijiri medicale în setul al doilea, la scorul de 4-3 pentru Svitolina, când i-a fost bandajată glezna. Jucătoarea din Ucraina a câştigat setul cu 7-5, iar în decisiv s-a impus cu un categoric 6-1.

Două ore şi şapte minute a durat finala turneului de categorie Premier 5. Pentru prezenţa în finală, Halep va primi 230 565 de euro şi 585 de puncte WTA.

Halep, victorioasă săptămâna trecută, la Madrid, avea zece victorii consecutive înaintea finalei de la Roma. Este al patrulea turneu câştigat de Svitolina în acest an, după cele de la Istanbul, Taipei şi Dubai.

5921946195f9cf5553eb59ed

Simona Halep a avut un ghinion teribil în finala de la Roma: s-a accidentat la gleznă, după ce a călcat strâmb, când conducea cu 5-2 în primul set al meciului cu Elina Svitolina, pe care îl dominase categoric.

Românca de 25 de ani a povestit care au fost trăirile ei în meci și a recunoscut că, după a doua oară când a simțit dureri, în actul secund, s-a gândit mai mult la sănătatea ei decât la trofeu. Ea a fost învinsă în 3 seturi: 6-4, 5-7, 1-6.

”Am dureri, s-a umflat un pic, însă o sa fac recuperare, o să stau cu gheață cât de poate de mult și sper să îmi revin destul de repede. Pe moment, când s-a întâmplat, am avut dureri, dar era încă încălzită, iar la 5-3 în setul 2, când m-am întors să dau o dreaptă invers, și atunci am chemat să îmi bună bandaj ca să nu mai fac încă o dată.

Cred că am jucat un tenis bun, un tenis solid, sunt foarte mulțumită de ce am făcut pe teren. După accidentare am scăzut puțin nivelul. În setul 2 a fost ok, până la 5-3, când am simțit din nou, am zis că trebuie să am grijă de picior. În setul trei nu am mai simțit nimic pentru că nu mai puteam să alerg. Le cer scuze fanilor care m-au susținut pentru că în setul trei nu am mai putut să fac față”, a spus Simona.

Ocupanta locului 4 WTA va fi prezentă la Roland Garros, al doilea turneu de Grand Slam al anului, dar va trece prin România pentru a afla stadiul în care se află glezna. ”Nu e în pericol Roland Garros-ul. Merg acasă, voi face investigații pentru picior, după care voi merge la Paris”, a adăugat ”Simo”.