AcasăEvenimentSportCALIFICĂRI DRAMATICE - Sferturile de finală din Europa League au oferit meciuri...

CALIFICĂRI DRAMATICE – Sferturile de finală din Europa League au oferit meciuri spectaculoase

CALIFICĂRI DRAMATICE Nicolae Stanciu și Alexandru Chipciu sunt ultimii români care au părăsit cupele europene, după eliminarea suferită de Anderlecht în fața lui Manchester United.

Celelalte echipe calificate în semifinalele UEL sunt Lyon, Ajax și Celta Vigo.

Englezii au avut nevoie de prelungiri pentru a elimina formația belgiană, după 1-1 în tur și 1-1 în primele 90 de minute de pe Old Trafford, dar Marcus Rashford a înscris în a doua repriză suplimentară golul calificării pentru echipa lui Jose Mourinho.

Calificarea lui Manchester United din dubla cu Anderlecht Bruxelles valorează enorm pentru Jose Mourinho, care tocmai a devenit egalul lui Sir Alex Ferguson și Giovanni Trapattoni, în fruntea topului antrenorilor cu cele mai multe calificări în semifinalele cupelor europene.

Pentru Mourinho (54 de ani), aceasta e cea de-a 10-a calificare într-o semifinală dintr-o competiție continentală – prima în Europa League, după 8 în Liga Campionilor și una în Cupa UEFA.

Doar Alex Ferguson (75 de ani) și Giovanni Trapattoni (78 de ani) – amândoi retrași din activitate în 2013 – au mai reușit să atingă această performanță.

58f9358195f9cfbde4f82364

De asemenea, meciul cu Anderlecht a fost al 26-lea la rând fără înfrângere pentru Manchester pe Old Trafford (17 victorii, 9 egaluri). Din 2011 nu au mai avut „diavolii” o serie atât de lungă. Atunci, cu Sir Alex Ferguson pe bancă, adunau 31 de meciuri consecutive fără să piardă pe teren propriu.

Cea mai dramatică întâlnire a fost cea de la Istanbul, dintre Beșiktaș și Lyon. Disputat la o săptămână de la incidentele violente petrecute pe stadionul francezilor, meciul a fost câștigat de gazde cu 2-1 după 90 de minute, același înregistrat în tur pentru lyonezi. Nu s-a marcat nici în reprizele suplimentare, astfel că s-a ajuns la loviturile de departajare, unde a fost nevoie de 8 serii pentru a afla cine merge mai departe. Francezii au ratat o singură dată și au avut câștig de cauză, în cele din urmă.

Schalke a fost la un pas să repete performanța Stelei din 2013. Învinși cu 0-2 în turul cu Ajax, germanii au câștigat cu același scor primele 90 de minute de joi, din returul cu olandezii. „Lăncierii” și-au revenit în prelungiri și au marcat de două ori, de ajuns pentru a merge mai departe, chiar dacă au mai primit și ei un gol. În urmă cu 4 ani, Steaua reușea să o elimine pe Ajax la loviturile de departajare, după 0-2 la Amsterdam și 2-0 pe Arena Națională în 16-imile de finală din UEL.

Singurul meci fără emoții a fost cel dintre Genk și Celta Vigo. Ibericii au profitat de victoria la limită din tur și, după 1-1 pe terenul belgienilor (cu ambele goluri marcate în repriza secundă), merg în penultimul act.

Tragerea la sorți a meciurilor din semifinalele Ligii Campionilor și Europa League se desfășoară vineri, la Nyon.

Beșiktaș – Lyon 2-1, 6-7 d.l.d. (în tur 1-2)
Genk – Celta Vigo 1-1 (în tur 2-3)
Manchester United – Anderlecht Bruxelles 2-1 d. prel. (în tur 1-1)
Schalke 04 – Ajax Amsterdam 3-2 d. prel. (în tur 0-2)