AcasăEvenimentSportBARAJ CM RUSIA - Croația s-a impus categoric, Elveția a câștigat cu...

BARAJ CM RUSIA – Croația s-a impus categoric, Elveția a câștigat cu ajutorul lui Hațegan

BARAJ CM RUSIA Croația s-a impus cu 4-1 pe teren propriu în fața Greciei și este cu un picior la Mondialul din Rusia, încă din manșa întâi a barajului.

La doar 10 minute de la startul primei manşe a barajului pentru Mondial, croaţii au primit penalty, după o gafă a portarului grecilor. Jucătorul lui Real Madrid, Modric, a transformat fără probleme. În minutul 19 era deja 2-0, după finalizarea atacantului de la AC Milan, Kalinic. Grecii au redus din diferenţă prin căpitanul Sokratis, dar 3 minute mai târziu, interistul Perisic a refăcut avantajul de două goluri al gazdelor.

Şi repriza a doua a început prost pentru greci, care au primit gol de 4-1 al Croaţiei, de la Kramaric. Acesta a fost şi scorul final, iar returul din Grecia este duminică, ÎN DIRECT pe Digi Sport 1, de la 21:45

Elveția s-a impus cu 1-0 pe terenul Irlandei de Nord, printr-un gol marcat de Ricardo Rodriguez, din lovitură de la 11 metri. Penalty-ul a fost acordat eronat de Ovidiu Hațegan, cel care a arbitrat meciul.

Trupa lui Vladimir Petkovic a dominat clar meciul de la Belfast. Xhaka a ratat cea mai mare ocazie a primei reprize, după o fază la care nici Dzemaili n-a găsit drumul spre gol. Partea secundă a început tot cu elvețienii în atac. Shaquiri i-a dat mari emoții portarului McGovern.

Hațegan a acordat apoi un penalty controversat pentru naționala din Țara Cantoanelor. Ricardo Rodriguez a transformat fără emoții și și-a adus echipa în avantaj. Brigada română a avut și alte decizii discutabile. Tușierul Octavian Șovre a oprit un atac al elvețienilor la un ofsaid văzut doar de el.

Oaspeții au mai cerut un penalty, dar Hațegan nu s-a lăsat impresionat. S-a terminat 1-0 pentru Elveția, care a făcut primul pas spre Cupa Mondială. Elveţia a înscris unicul gol al meciului de pe Windsor Park din Belfast, contra Irlandei de Nord, după un penalty controversat, acordat de arbitrul român Ovidiu Haţegan.

„Centralul” din Arad a considerat drept henţ intervenţia lui Corry Evans din minutul 58 şi i-a acordat şi cartonaş galben mijlocaşului lui Blackburn Rovers.

Ion Crăciunescu a declarat că decizia lui Haţegan este greşită: „Nu s-ar fi impus sub nicio formă lovitură de la 11 metri”.

Fundaşul cumpărat de Milan în vară pentru 18 milioane de euro, Ricardo Rodriguez, a transformat lovitura de la 11 metri şi i-a oferit Elveţiei prima şansă de calificare la Mondialul din 2018, din Rusia, după victoria cu 1-0 din Irlanda de Nord.

Decizia lui Hațegan a fost comentată aspru în Irlanda de Nord. Fost internațional, Keith Gillespie (42 de ani, 86 de meciuri și două goluri la naționala Irlandei de Nord, din 1994 până în 2008) este în acest moment comentator la BBC și a criticat în direct decizia centralului din România: „Elvețienii nici măcar n-au cerut penalty, ceea ce e și mai rău pentru arbitru. E ridicol să dai un astfel de penalty. Au fost două decizii împotriva noastră. Un cartonaș roșu neacordat Elveției și acum asta. E dureros”.