AcasăEvenimentSportAUSTRALIAN OPEN –Finală de vis între primele două jucătoare ale lumii

AUSTRALIAN OPEN –Finală de vis între primele două jucătoare ale lumii

Intrecerea feminina de la Australian Open va avea parte de o finala de vis in editia 2015, cele mai bune doua jucatoare ale planetei, Serena Williams si Maria Sharapova, urmand a se lupta pentru trofeu. Victoria din semifinale ii asigura celei mai mici dintre surorile Williams nu doar locul in disputa cu trofeul pe masa, ci si mentinerea pe prima pozitie in clasamentul WTA si dupa Australian Open, indiferent de deznodamantul finalei.

Maria Sharapova s-a calificat, joi dimineata, in finala intrecerii feminine de la Australian Open. Sportiva din Rusia nu a avut probleme in fata conationalei sale, Ekaterina Makarova, de care a trecut fara probleme cu scorul de 6-3, 6-2. De altfel, „Masha” a fost incomodata doar de vant in partida cu Makarova, in prima parte a primului set avand reale probleme la serviciu din aceasta cauza.

Totusi, acest lucru nu s-a vazut pe tabela de marcaj, acolo unde Sharapova s-a distantat si n-a mai putut fi ajunsa. Ekaterina Makarova, de cealalta parte, a fost doar o umbra a celei care o elimina fara drept de apel pe Simona Halep in sferturi.
Numarul 11 WTA si-a luat chiar o pauza de vestiar dupa primul set, facand-o pe Sharapova sa o astepte nervoasa, insa nici asa nu si-a revenit si a trebuit sa paraseasca terenul invinsa.
Maria Sharapova s-a calificat in 10-a finala de Grand Slam din cariera, rusoaica avand in palmaes cinci titluri.

Dupa ce „Masha” a obtinut biletele pentru finala trecand de conationala ei, Ekaterina Makarova, Serena nu s-a lasat mai prejos, chiar daca a avut ceva emotii in fata pustoaicei Madison Keys, pe care a invins-o cu scorul de 7-6 (5), 6-2. Numarul 1 WTA a transpirat serios in primul set, pe care si l-a adjudecat extrem de greu, in tie-break.

A fost insa momentul care a descatusat-o pe sportiva americana, aceasta defiland in actul secund, avand mici probleme abia pe final. Serenei i-au fost necesare nu mai putin de 9 mingi de meci pentru a „inchide” partida si a obtine calificarea in finala.