AcasăEvenimentSportAU RATAT OCAZIA - Băimăreanul Johann Van Heerden a înscris un eseu,...

AU RATAT OCAZIA – Băimăreanul Johann Van Heerden a înscris un eseu, dar România a pierdut meciul cu Tonga

AU RATAT OCAZIA Naționala de rugby a României a pierdut cu scorul de 20-25 (6-8) meciul test cu reprezentativa Tonga disputat sâmbătă seara pe Stadionul național ”Arcul de Triumf” din București.

România ratează clasarea pe locul 13 la final de an în ierarhia World Rugby, care le era la îndemână după înfrângerea Italiei cu Africa de Sud, 6-35. A fost ultima partidă a ”Stejarilor” din acest an care așteaptă însă cu încredere meciurile de anul viitor, din Rugby Europe Championship, pentru calificarea la Cupa Mondială din 2019 din Japonia.

Sâmbătă, în fața a aproximativ 5.000 de spectatori entuziaști, tricolorii au făcut un meci foarte bun în fața Tongăi, națională calificată deja la turneul final din Japonia, antrenorul României, Lynn Howells, trimițând pe teren câțiva debutanți care, după impresia lăsată, se vor regăsi cel mai probabil în lotul naționalei pentru partidele decisive de anul viitor.

Scorul a fost deschis repede de Florin Vlaicu, în minutul 3, printr-o lovitură de pedeapsă, oaspeții egalând prin același procedeu în minutul 18 prin Sonatane Takalua.

Până la finele primei reprize, partida s-a transformat într-un ”război” de uzură, cu atacuri în ambele sensuri, placaje la limita regulamentului dar și destule greșeli de mânuire a balonului în special din partea insularilor.

În minutul 22, Vlaicu a mărit diferența pe tabela de marcaj pentru tricolori tot dintr-o lovitură de penalitate, însă Tonga a intrat la vestiare în avantaj datorită unui eseu reușit în secundele de prelungire prin Ateli Pakalani, netransformat.

Repriza a doua a fost extrem de disputată, cu risipă de energie făcută de jucătorii celor două formații, dar și cu faze discutabile, interpretate uneori subiectiv de arbitrul central, englezul Tom Foley.

După ce Leva Fifita a reușit al doilea eseu pentru tongani, transformat de Sonatane Takalua în minutul 43, ”Stejarii” au izbutit, la rândul lor, prima încercare, în minutul 54, prin Ionuț Dumitru, transformată de Vlaicu, încercare venită la finalul unei faze splendide de efort colectiv.

Oaspeții s-au aruncat în atac și George Taina a adus al treilea eseu în minutul 58, netransformat, pentru ca după doar 3 minute, Johann Van Heerden să reducă diferența pe tabela de marcaj după un eseu în dreptul tricolorilor, transformat de Florin Vlaicu, scorul devenind astfel 20-22.

Deși românii au forțat pe final de meci, apărarea naționalei din Pacific a fost extrem de solidă și precisă, scorul final fiind stabilit de același Sonatane Takalua, care în minutul 69 a mai concretizat o lovitură de penalitate.

S-a încheiat 20-25 în favoarea ”Ikale Tahi” și România ratează clasarea pe locul 13 la final de an în ierarhia World Rugby însă cu siguranță a câștigat în ceea ce privește ”sudarea” lotului și experiența tehnico-tactică, elemente care vor fi decisive în confruntările de la începutul lui 2018 pentru accederea la CM din Japonia din 2019.

Echipele au fost:
România: 1. Mihăiță Lazăr (Castres), 2. Andrei Rădoi (Timișoara Saracens), 3. Alexandru Țăruș (Sale Sharks), 4. Johann Van Heerden (CSM Știința Baia Mare), 5. Valentin Popârlan (Timișoara Saracens), 6. Cristi Chirică (CSM Știința Baia Mare), 7. Vlad Nistor (Albi), 8. Stelian Burcea (C) (CSM București), 9.Florin Surugiu (CSA Steaua), 10. Florin Vlaicu (CSA Steaua), 11. Ionuț Dumitru (CSA Steaua), 12. Sione Fakaosilea (CSM Știința Baia Mare), 13. Paula Kinikinilau (CSM București), 14. Fonovai Tangimana (Timișoara Saracens), 15. Marius Simionescu (Timișoara Saracens).

Rezerve: 16. Florin Bărdașu (CSM Știința Baia Mare), 17. Ionel Badiu (Timișoara Saracens), 18. Alexandru Gordaș (CSA Steaua), 19. Adrian Motoc (Racing 92), 20. Kuselo Moyake (CSA Steaua), 21. Tudorel Bratu (CS Dinamo), 22. Jack Umaga (Timișoara Saracens), 23. Fili Lomani (CS Dinamo)

Tonga: 1. Latu Talakai (Waikato), 2.Sione Lea (Taranaki), 3. Paea Faanunu (Dax), 4. Leva Fifita (Waikato), 5. Steve Mafi (Castres), 6.Sione Kalamafoni (Leicester Tigers), 7. Fotu Lokotui (Counties), 8. Maama Vaipulu (Castres), 9. Sonatane Takalua (Newcastle Falcons), 10.George Taina (Bombay), 11. Cooper Vuna (fără echipă), 12. Siale Piutau (Bristol)(C), 13. Nafi Tuitavake (Northampton Saints), 14. Penikolo Latu (Waikato), 15. Ateli Pakalani (Leicester Tigers)

Rezerve: 16. Sione Lolohea (Pakuranga), 17. Jethro Felemi (Northland), 18. Leo Halavatu (Angouleme), 19. One Hunga Kaufisi (Western Force), 20. Dan Faleafa (Colomiers), 21. Sione Vailanu (Hihifo), 22. Suke Tuumotooa (University), 23. David Halaifonua (Gloucester).