AcasăEvenimentSportAȘTEPTÂND-O PE FERENCVAROS - HCM Baia Mare a făcut ultima repetiție înaintea...

AȘTEPTÂND-O PE FERENCVAROS – HCM Baia Mare a făcut ultima repetiție înaintea meciului de vineri (VIDEO)

Polivalenta băimăreană a fost plină în această seară, iubitorii handbalului venind să vadă ultima repetiție a echipei noastre înainte confruntării de vineri seară din grupa principală a Ligii Campionilor, cu formația maghiară Ferencvaros Budapesta.

Un meci dificil, cu una dintre cele mai valoroase echipe ale momentului, aproape calificată în sferturile de finală ale competiției supreme din handbalul european la nivel de cluburi.

Cu siguranță spectatorii au venit și ca să vadă echipa Dunărea Brăila, condusă de Costică Buceschi, fostul antrenor al formației băimărene, având în componență trei jucătoare care au evoluat la HCM în sezonul trecut: Aneta Pârvuț, Mădălina Zamfirescu și Bianca Tiron. Întregul desant băimărean a fost aplaudat la scenă deschisă, spectatorii scandându-i numele lui Buceschi, în semn de respect pentru cel care a câștigat primul titlul de campioană a țării cu HCM, și cu care a evoluat în premieră în Liga Campionilor.

Înainte de începerea partidei s-a ținut un minut de reculegere în memoria lui Ioan Tegen, decedat zilele trecute, cel care a fost primul antrenor care a promovat o echipă maramureșeană în prima divizie a țării. Este vorba de echipa de handbal masculin Minerul Baia Mare, în 1969.

N-a fost o repetiție prea reușită, dar importantă rămâne victoria, a 17-a în această ediție, cu care Baia Mare continuă cursa de urmărire al liderului CSM București. Partida din această seară s-a încheiat cu scorul de 26-22, după ce la pauză diferența de pe tabelă a fost de doar două goluri, 14-12.

A fost o primă repriză echilibrată, echipa de la malul Dunării reușind să conducă de câteva ori la un singur gol diferență. S-a jucat relaxat, fără concentrare și înverșunare, fiecare echipă preferând să aștepte ca să greșească adversarul, dar fără să-l forțeze.

La un moment dat spectatorii au început să vorbească cum că meciul ar fi filmat de către trimișii echipei maghiare, iar ale noastre joacă la derută, adică foarte prost, altfel neputându-se explica mulțimea de greșeli individuale făcute până aproape de minutul 50.

N-a filmat nimeni, dar jocul a lăsat mult de dorit, practic nici nu am putea remarca pe nimeni, cu toate că Ionica Munteanu, Alison Pineau și Katallina Jezic au ieșit mai mult în evidență, fiind mai aproape de evoluțiile bune cu care ne-au obișnuit. Pe la mijlocul reprizei secunde au existat vreo șase minute în care mingea n-a reușit să intre în niciuna din cele două porți.

A fost momentul în care antrenorul Aurelian Roșca a cerut time-out, nemulțumirea sa fiind mai mult decât vizibilă. Au urmat cinci minute în care fetele au apăsat pedala accelerației, au înscris de trei ori și n-au primit gol, reușind prima și singura distanțare mai serioasă, diferența ajungând la șase goluri. În ultimele minute s-a revenit la jocul normal de până atunci. Să menționăm accidentarea Anetei Pârvuț de la începutul reprizei secunde, cel mai probabil entorsă, care nu a mai putut continua partida.

Aurelia Roșca și Ioan Băban au rulat întregul efectiv trecut pe buletinul de joc, pe parcursul meciului folosind mai multe variante de echipă, atât în atac cât și în apărare. Poate că au reușit ce și-au pus în plan, noi n-avem de unde ști. Spectatorii au fost indulgenți cu tehnicienii, așa cum au fost și cu jucătoare, aplaudându-le chiar și atunci când au încercat să facă una alta, dar nu le-a ieșit de fiecare dată.

Au arbitrat mai rău ca începătorii, clujenii Ioan Barbu și Gabriel Badiu. Nu-i nicio surpriză, de fiecare dată când i-am văzut în teren au avut aceiași prestație lamentabilă. E limpede că mai mult nu pot, dar cineva acolo sus la FRH îi iubește, altfel n-ar fi lăsați să se joace cu nervii oamenilor. Delegat din partea Federației Române de Handbal a fost Adrian Lupșa (Caraș Severin).

Declarații după meci

“A fost un joc foarte util în vederea partidei de vineri din Liga Campionilor. Am putut rula tot lotul, astfel încât să îmi dau seama care sunt cele mai în formă jucătoare. Asta pentru că vineri ne așteaptă un meci foarte puternic, în care sper să jucăm mai în forță și mult mai concentrat pentru că este o partidă extrem de importantă în economia grupei. Revenind la adversarul nostru de azi, eu le doresc celor de la HC Dunărea Brăila să câștige medaliile de bronz!” (Aurelian Roșca, antrenor HCM Baia Mare)

“Mă bucur că am reușit să obținem azi victoria. Ne așteptam să avem un joc dificil. L-am disputat mai mult cu gândurile la partida de vineri din Liga Campionilor.” (Gabriela Perianu, HCM Baia Mare)

“Pentru mine a fost un meci foarte special pentru că a fost prima dată când am venit în Baia Mare ca adversar al HCM-ului. M-am simțit bine în această seară: atât datorită publicului, cât și grație handbalistelor mele care au jucat bine. Asta, firește, în condițiile în care HCM-ul nu s-a întrebuințat decât atât cât a fost necesar pentru victorie, echipa fiind concentrată la meciul de vineri. O partidă în care eu le doresc celor din Baia Mare mult succes. Sper să câștige și sper să meargă cât mai departe în Liga Campionilor, iar în Liga Națională sper să termine sezonul mai sus decât anul trecut…” (Costică Buceschi, antrenor HC Dunărea Brăila)

“Ne așteptam la un meci dificil, HCM este o echipă puternică. Dar ne bucurăm pentru că am reușit să ținem pasul cu adversara noastră.” (Mădălina Zamfirescu, HC Dunărea Brăila)

HCM Baia Mare – HC Dunărea Brăila: 26-22 (14-12)

Aruncări de la 7m: 4-1 (transformate: 3-1; a ratat Pineau)

Minute de eliminare: 2-2

HCM Baia Mare – Ungureanu (5 intervenții), Munteanu (11 intervenții) – Pineau 5 (3 din 7m), Jezic 4, Tănăsie 4, Perianu 3, Nechita 3, Geiger 2, Abbingh 2, Szucs 1, Ardean Elisei 1, Marin 1, Do Nascimento, Vizitiu, Tătar, Preda.

Antrenori: Aurelian Roșca și Ioan Baban

Dunărea Brăila –  Voicu (9 intervenții), Stan (2 intervenții, a apărat un 7m) – Tiron 5, Horjea 5 (unul din 7m), Apetrei 4, Zamfirescu 4, Czeczi 3, Pârvuț-Udriștoiu 1, Obedeanu, Brot, Crap, C. Gheorghe.

Antrenor: Costică Buceschi