AcasăEvenimentSportAL ȘASELEA TITLU - Franța a învins Norvegia în finala Campionatului Mondial...

AL ȘASELEA TITLU – Franța a învins Norvegia în finala Campionatului Mondial de handbal masculin

AL ȘASELEA TITLU Naţionala Franţei a câştigat, duminică, scor 33-26, în faţa Norvegiei, finala Campionatului Mondial de handbal masculin, desfăşurată la Paris în faţa a peste 15.000 de spectatori francezi.

În urmă cu doi ani, după finala câştigată în Qatar, naţionala Franţei a devenit prima echipă din lume care a cucerit cinci titluri mondiale la handbal masculin. Reprezentativa antrenată de Didier Dinart le depăşea în clasament pe România şi Suedia, iar după finala de duminică, Franţa a ajuns la şase titluri mondiale.

Într-o atmosferă superbă, în faţa a 15.000 de suporteri francezi, Norvegia a început curajos finala şi a avut pentru prima dată un avantaj de două goluri pe tabelă, scor 6-4, după primele nouă minute de joc. Nordicii şi-au mărit diferenţa la trei goluri, ecart pe care l-au păstrat până spre finalul reprizei, însă inspiraţia lui Didier Dinart a făcut ca Franţa să intre la pauză în avantaj, 18-17.

În minutul 20, tehnicianul Franţei l-a schimbat pe Thierry Omeyer cu Vincent Gerard, iar intervenţiile portarului de rezervă al naţionalei Hexagonului au ajutat ţara gazdă să întoarcă rezultatul de la 13-16.

588e342595f9cfce4b988ce4

Repriza secundă a fost începută în forţă de francezi, care s-au desprins la patru goluri după numai patru minute de joc, iar selecţionerul Norvegiei, Christian Berge, a fost nevoit să solicite time-out. Apărarea exactă şi contraatacul, principalele arme ale francezilor au funcţionat perfect în partea a doua a jocului, puse perfect în aplicare de Michael Guigou şi Valentin Porte, iar elevii lui Dinart aveau şase goluri avans, 29-23, cu zece minute înainte de finalul partidei.

Experienţa superioară şi soluţiile mult mai viabile la nivelul băncii de rezerve şi-au spus diferenţa. Franţa a gestionat pefect finalul de meci şi s-a impus cu 33-26, câştigând titlul mondial pentru a şasea oară în istorie. Playmaker-ul Nikola Karabatic a câştigat duelul cu Sander Sagosen, viitorul său coleg de la Paris Saint Germain.

Karabatic a fost cel mai bun marcator din naţionala Franţei, cu şase goluri, în timp ce Sagosen a înscris doar o singură dată. Valentin Porte, Kentin Mahe şi Michael Guigou au marcat şi ei de cinci ori pentru francezi. Din tabăra Norvegiei, s-a evidenţiat interul dreapta, Ken Tonnesen, cu cinci reuşite.

Franţa a reuşit să câştige 10 medalii la ultimele 12 Campionate Mondiale, şase dintre acestea fiind de aur. Mai mult, antrenorul Didier Dinart a obţinut titlul mondial la primul său turneu final pe banca tehnică, iar portarul Thierry Omeyer este singurul handbalist din lume cu cinci titluri de campion mondial.

La ediţia din acest an, Slovenia a încheiat cu medalie de bronz, după victoria de sâmbătă seară, în finala mică, în compania echipei Croaţiei, scor 31-30 (13-18).

Campioana olimpică en-titre, Danemarca, şi campioana europeană din 2016, Germania, au fost eliminate încă din faza optimilor de finală.

Clasamentul celei de-a 25-a ediţii a Campionatului Mondial este următorul: 1. Franţa, 2. Norvegia, 3. Slovenia, 4. Croaţia, 5. Spania, 6. Suedia, 7. Ungaria, 8. Qatar, 9. Germania, 10. Danemarca, 11. Belarus, 12. Rusia, 13. Egipt, 14. Islanda, 15. Macedonia, 16. Brazilia, 17. Polonia, 18. Argentina, 19. Tunisia, 20. Arabia Saudită, 21. China, 22. Japonia, 23. Bahrain şi 24. Angola.