AcasăEvenimentSportAJUTOR NESPERAT - România aproape calificată în play-off după ce Italia a...

AJUTOR NESPERAT – România aproape calificată în play-off după ce Italia a învins Ucraina

AJUTOR NESPERAT Naţionala masculină de handbal a primit un ajutor mare din partea Italiei în turneul preliminar de la Bolzano, prima fază de calificare la Campionatul Mondial din 2019.

Ţara gazdă a învins Ucraina cu 29-28 în meciul secund al zilei de vineri, după ce România a depăşit Insulele Feroe cu 28-20. Ucraina este principala adversară a tricolorilor în lupta pentru accederea în play-off.

După acest rezultat înregistrat la Italia – Ucraina, calculele de calificare s-au schimbat complet înaintea partidelor de sâmbătă: România – Ucraina (ora 19:15) şi Italia – Insulele Feroe (20:45). România are acum trei variante pentru a-şi asigura locul 1 în grupă, cel care asigură accederea în următoarea fază a calificărilor:

• Victorie
  • Rezultat de egalitate
  • Înfrângere la maximum cinci goluri. În acest caz, România are nevoie însă şi de un succes al Italiei cu I. Feroe.

Înaintea meciurilor de sâmbătă, România are 4 puncte, în timp Ucraina şi Italia au câte 2 puncte. La egalitate de puncte, primul criteriu de calificare sunt rezultatele directe. România a învins Italia cu 34-24.

După victoria din duelul cu Italia, handbaliştii naţionalei României au câştigat şi al doilea meci de la turneul de calificare pentru Campionatul Mondial. Partida cu Insulele Feroe s-a desfăşurat la Bolzano şi s-a terminat 28-20 în favoarea echipei antrenate de spaniolul Xavi Pascual.

Cel mai bun marcator al partidei a fost Alexandru Csepreghi. El a reuşit 8 goluri. Portarul Mihai Popescu a fost desemnat cel mai bun jucător al partidei.

Handbaliştii români au jucat foarte bine, iar la pauză aveau un avantaj de 5 goluri, 10-5. Diferenţa a crescut în repriza secundă. Am avut 18-11 în minutul 34 şi 23-14 în minutul 45. Echipa noastră a câştigat cu 28-20, deşi a avut şansa să termine partida şi cu 10 puncte avans.

Naţionala României ocupă primul loc în grupă cu 4 puncte, urmată de Ucraina, 2 puncte, Italia, 0 puncte, Feroe, 0 puncte.

Golurile echipei României au fost marcate de Alex Csepreghi 8, Demis Grigoraş 5, Dan Racoţea 3, Javier Humet Gaminde 2, Chike Onyejekwe 2, Alex Şimicu 2, Dragoş Soare 2, Gabriel Bujor 1, Viorel Fotache 1, Adrian Rotaru 1, Roland Thalmaier 1.