AcasăNews AlertACTUALIZARE - Fotbal. Liga a IV-a. Seria Nord. Arbitrul Suta lovit, scuipat,...

ACTUALIZARE – Fotbal. Liga a IV-a. Seria Nord. Arbitrul Suta lovit, scuipat, trantit la pamant de Mocian, portarul de la Rozavlea

foto arhiva

Scandal monstru la meciul Rozalina Rozavlea – Zorile Moisei. Centralul Suta a fost lovit, injurat, scuipat de portarul gazdelor Danut Mocian. In minutul 26 oaspetii au deschis scorul iar circul a inceput in minutul 42. Un jucator de oaspeti a faultat in atac iar centralul a fluierat. Inexplicabil portarul gazdelor Mocian l-a prins de gat pe atacantul oaspetilor. Centralul Suta a intervenit, a intrat intre ei si a incercat sa ii desparta. Enervat peste masura portarul Mocian l-a prins de gat pe jucator si a dat cu el de pamant. Centralul i-a aratat cartonasul rosu. Portarul nu s-a oprit a sarit din nou la central, lovindu-l cu pumnii, cu palmele. Un alt jucator de-al gazdelor a sarit cu picioarele in spatele centralului Suta. Cinci minute l-au alergat pe central pe teren jucatorii gazdelor. In cele din urma meciul s-a reluat insa odata cu finalul primei reprise,la vestiare, a reinceput scandalul. Portarul Mocian, in civil, a sarit din nou la central si l-a lovit. Organizatorii au sarit in apararea arbitrului. Un spectator a lovit cu pumnii in geamul de la vestiarul brigazii de arbitri. Un echipaj de jandarmi a intervenit pentru aplanarea scandalului. Repriza a doua a reinceput, centralul Suta acordand un 5% ajutor gazdelor. Jucatorul cu numarul 17 de la gazde l-a lovit pe un jucator de la oaspeti cu piciorul in spate. Nu a fost eliminat. Jucatorul cu numarul 8, Liviu Vraja, de la Rozavlea si-a scuipat adversarul. Nu a fost eliminat. Gazdele au egalat in minutul 85. Dupa meci, acelasi portar Danut Mocian a continuat cu injuriile. La fel si spectatorii. Jandarmii au acordat protectiei brigazii de arbitri. A sosit si primarul din Rozavlea care a incercat sa aplaneze scandalul.

Culmea este ca acest joc, considerat un derbi al seriei nord a fost condus de o brigada divizionara. La centru a fost Adrian Suta, ajutat la cele doua margini de Marius Maghiar si Cristi Lucaci. Observator AJF Maramures: Mihai Mihalca

Rezultate tehnice

Rozalina Rozavlea – Zorile Moisei  1-1 (0-1)

Marmatia Sighetu Maramtiei – CSO Borsa 1-1

Salina Ocna Sugatag – Luceafarul Stramtura

(arbitreaza: M. Pasca – A. petrar si T. Oros; observator: S. Palagi; se joaca maine, 13 aprilie, la Ocna Sugatag).

13. RECOLTA Salistea de Sus 16 1 1 14 23–75  4

Etapa viitoare (21/22 aprilie): CSO Borsa – Foresta Campulung la Tisa (6-0); Zorile Moisei – CS Marmatia Sighet (7-2); Iza Dragomiresti – Rozalina Rozavlea (2-4); Avantul Barsana – Bradul Viseu de Sus (0-4); Plimob Sighetu Marmatiei – Recolta Salistea (6-1); Luceafarul Stramtura – Brisca Sarasau (2-1).