AcasăEvenimentSport47 DE MINUTE - Simona Halep a câștigat Bucharest Open

47 DE MINUTE – Simona Halep a câștigat Bucharest Open

47 DE MINUTE Jucătoarea română de tenis Simona Halep, principala favorită, a câștigat turneul BRD Bucharest Open (WTA), dotat cu premii totale de 226.750 dolari, cu un categoric 6-0, 6-0 în finala cu letona Anastasija Sevastova, cap de serie numărul șapte, duminică, la Arenele BNR din Capitală, în doar 47 de minute.

47 DE MINUTE Halep (24 ani), numărul cinci mondial, nu i-a lăsat nicio șansă adversarei sale, care nu a avut replică la loviturile Simonei.

Sevastova nu pierduse niciun set săptămâna aceasta la București, dar în finală nu a reușit să câștige nici măcar un ghem.

Halep, care a mai luat titlul la București în 2014, va primi un cec de 43.000 de dolari și 280 de puncte WTA, în timp ce baltica se va alege cu 21.400 dolari și 180 de puncte WTA.

Sevastova (26 ani, 66 WTA) conduce încă la meciurile directe, cu 3-2. Simona a obținut singurul succes în 2011 în primul tur la Copenhaga, cu 6-7 (7), 7-6 (4), 6-0, în timp ce letona a învins în 2009 la La Palma (Spania), cu 6-2, 7-6 (4) în primul tur, în 2010 la Bad Gastein, când Halep a abandonat în optimi la 5-7, 6-1, 5-0 pentru baltică, și în 2011 în optimi la Luxemburg, cu 6-2, 6-2.

Pentru Simona, aceasta a reprezentat cea mai clară victorie într-o finală WTA. Până la meciul de duminică, Halep se putea lăuda cu victorii în care pierduse doar patru game-uri.

12. Madrid (2016): Halep – Cibulkova 6-2, 6-4;
13. București (2016): Halep Sevastova 6-0, 6-0.

Ultima victorie cu 6-0, 6-0 obținută de Simona Halep în circuitul WTA venise pe 18 februarie 2012, în calificările de la Dubai, acolo unde românca a trecut în primul tur de Alla Kudryavtseva.

Simona a mai jucat opt finale: 2010 — Fes, 2011 — Fes, 2012 — Bruxelles, 2014 — Madrid, Roland Garros, Turneul Campioanelor, 2015 — Toronto, Cincinnati.