AcasăEvenimentSportSURPRIZĂ DE PROPORȚII – U Cluj a pierdut la Tășnad, Comuna Recea...

SURPRIZĂ DE PROPORȚII – U Cluj a pierdut la Tășnad, Comuna Recea rămâne neînvinsă!

SURPRIZĂ DE PROPORȚII ACS Comuna Recea confirmă startul perfect în această ediție de campionat. Sâmbătă maramureșenii au jucat în deplasare la Performanța Ighiu,echipă nou promovată în Liga a 3-a, dar care n-a cunoscut înfrângerea în primele trei etape.

Gazdele au condus cu 3-1 până în minutul 85 când Denis Topan a redus din diferență, iar în minutele de prelungire, același jucător a înscris și a adus un punct nesperat de echipa sa. În urma acestui rezultat Recea a ajuns la plus șapte în clasamentul adevărului în condițiile în care a jucat trei meciuri în deplasare din cele patru disputate. Cu zece puncte la activ, Recea ocupă primul loc în clasament, la egalitate perfectă cu Industria Galda, care a făcut primul pas greșit, remizând pe teren propriu cu CS Iernut.

Surpriza etapei s-a consumat la Tășnad, acolo unde Unirea a învins super echipa studenților clujeni, marea favorită la promovare în liga secundă. E greu de crezut că jucătorii anonimi din Tășnad au reușit o asemenea performanță de răsunet, dar fotbalul e mereu surprinzător, mai ales atunci când vedetele își desconsideră adversarii. Că altfel nu se poate explica acest rezultat.

La lotul pe care îl are U Cluj, nu se poate spune că jucătorii au fost obosiți pentru că la mijlocul săptămânii au jucat în Cupa Românie pe „Cluj Arena” cu Recea, pe care au învins-o cu 5-1, după ce maramureșenii au deschis scorul în minutul 6 prin Viorel Chinde. Oaspeții au jucat curajos, reușind să păstreze egalitatea pe tabela de marcaj până în minutul 63, demonstrând că este echipa momentului din Seria 5.