AcasăEvenimentSportDOAR DOI AU MAI RĂMAS - Stanciu și Chipciu, singurii români care...

DOAR DOI AU MAI RĂMAS – Stanciu și Chipciu, singurii români care continuă în Europa League

DOAR DOI AU MAI RĂMAS Anderlecht, Ajax, Manchester United, Lyon, Schalke, Celta Vigo, Beşiktaş şi Genk sunt cele opt echipe calificate în sferturile Europa League.

Nicolae Stanciu şi Alexandru Chipciu s-au calificat în sferturile Europa League. Cu cei doi români titulari, Anderlecht a câştigat şi returul cu Apoel Nicosia, cu acelaşi scor cu care se impusese şi în tur, 1-0. Acheampong a marcat pentru belgieni în minutul 65, la doar un minut după ce îl înlocuise pe Stanciu. Chipciu a fost şi el substituit, în minutul 89.

Andrei Prepeliţă şi Rostov au fost eliminaţi de Manchester United. Cu românul pe teren până în minutul 79, ruşii au fost învinşi cu 1-0 pe Old Trafford, după golul lui Mata, din pasa cu călcâiul a lui Ibrahimovic.

AS Roma a învins-o cu 2-1 pe Lyon, care a mers însă mai departe datorită victoriei cu 4-2 din tur.

Ajax a întors soarta meciului cu FC Copenhaga şi merge şi ea în sferturi. După 1-2 în Danemarca, olandezii s-au impus cu 2-0 în retur, scor stabilit încă din prima repriză.

Schalke a tranşat în favoarea ei duelul german cu Borussia Monchengladbach. După 1-1 în turul de pe teren propriu, trupa din Gelsenkirchen era condusă cu 2-0 la pauză, însă a egalat spectaculos în repriza secundă şi s-a calificat datorită golurilor în deplasare.

58cad35195f9cfb79b884723

Optimile Europa League:

Anderlecht – APOEL Nicosia 1-0 (’65 Acheampong)

Ajax – FC Copenhaga 2-0 (’23 B. Traore, ’45 Dolberg – pen.)

Manchester United – FC Rostov 1-0 (’70 Mata)

Roma – Lyon 2-1 (’18 Strootman, ’60 Toussart-autogol / ’16 Diakhaby)

Monchengladbach – Schalke 2-2 (’26 Christensen, ’45 Dahoud – ’55 Goretzka, ’68 Bentaleb-penalty)

Krasnodar – Celta Vigo 0-2 (’52 Mallo, ’80 Aspas)

Beșiktaș – Olympiacos 4-1 (’10 Aboubakar, ’22, ’75 Babel, ’84 Tosun /’31 Elyounoussi)

Genk – Gent 1-1 (’20 Castagne / ’84 Verstraete)

Ce prime i-au jucătorii lui Anderlecht pentru calificare

Anderlecht se află printre cele opt echipe calificate în sferturile Europa League. Cu Nicolae Stanciu şi Alexandru Chipciu titulari, Anderlecht a câștigat și returul cu Apoel Nicosia, la limită, ca în tur, 1-0. Drept bonus, jucătorii vor câştiga din prime peste 100.000 de euro după ce Anderlecht s-a calificat în sferturile de finală din UEFA Europa League.

Fiecare jucător al echipei Anderlecht va câştiga prime de 108.500 euro brut, după ce formaţia a trecut de APOEL în optimile Ligii Europa. În tur, pe terenul Nicosiei, Anderlecht s-a impus prin reușita lui Stanciu, pentru ca în partida de joi seară, golul victoriei să fie adus de Acheampong.

La Derniere Heure prezintă şi sumele primite de jucători în campania europeană:

1. Eliminarea suferită în faţa echipei Rostov în preliminariile Ligii Campionilor: 0 euro;
2. Calificarea în grupele Ligii Europa cu Slavia Praga: 15.000 euro;
3. Primă de meci în grupă: 750 euro x 6 meciuri = 4.500 euro;
4. Primă de victorie în grupă contra Qabala (de două ori) şi cu FSV Mainz: 5.000 euro x 3 = 15.000 euro;
5. Primă de remiză în grupă cu Saint-Etienne şi FSV Mainz: 2.000 euro x 2 = 4.000 euro;
6. Primă de calificare în 16-imi: 20.000 euro;
7. Primă de calificare în optimi cu Zenit : 20.000 euro.

Total : 78.500 euro

Conducerea grupării a decis să mărească prima cu 30.000 euro de jucător, gestul fiind direct proporţional cu suma oferită de UEFA cluburilor. Fiecare sfertfinalistă primeşte un milion de euro, iar în total, de la forul european, Anderlecht va câştiga 7,29 milioane de euro.

Cu aceste încasări şi cu banii din drepturile TV, Anderlecht ajunge la zece milioane de euro, scrie La Derniere Heure. Echipa lui Stanciu și Chipciu a încheiat pe primul loc sezonul regulat din Belgia.