AcasăEvenimentSportPRELIMINARII, ETAPA 3 - Belgia și Portugalia au câștigat cu un scor...

PRELIMINARII, ETAPA 3 – Belgia și Portugalia au câștigat cu un scor de set de tenis

PRELIMINARII, ETAPA 3 Luni seară s-au jucat 9 partide din runda a treia a preliminariilor pentru Campionatul Mondial din 2018. Capul de afiș al serii a fost fără îndoială disputa dintre Olanda și Franța, una în care golul lui Pogba din prima repriză a făcut diferența.

Luxemburg a realizat surpriza zilei, plecând cu un punct din Belarus, după ce a jucat toată repriza a doua cu un om mai puțin și a egalat pe final.

57fbf6b195f9cfeb5fd6ab6a

Performerele serii au fost Belgia și Portugalia, care s-au impus cu același scor, 6-0. Benteke a reușit un hat-trick împotriva Gibraltarului și a deschis scorul după doar 7 secunde, reușind cel mai rapid gol din istoria preliminariilor pentru Campionatul Mondial.

57fbf18195f9cf835fd6ab6a

Portugalia a făcut instrucție cu naționala Insulelor Feroe. Andre Silva a fost al doilea jucător care a reușit un hat-trick, după belgianul Benteke. Elveția a câștigat cu 2-1 în Andora, Bosnia a învins Cipru acasă cu 2-0, în timp ce Grecia s-a impus cu același scor, însă în deplasarea din Estonia. Tot cu 2-0 a câștigat și Ungaria, în Letonia.

10 octombrie 2016

Grupa A

Belarus – Luxemburg 1-1 (Savitskiy ’80 / Joachim ’85)
Olanda – Franța 0-1 (Pogba ’30)
Suedia – Bulgaria 3-0 (Toivonen ’39, Hiljemark ’45, Nilsson-Lindelof ’58)

Grupa B

Insulele Feroe – Portugalia 0-6 (Andres Silva ’13, ’22, ’37, Ronaldo ’65, Joao Moutinho ’91, Cancelo ’90+3)

Andora – Elveția 1-2 (Martinez ’90+1 / Schar pen. ’19, Mehmedi ’77)
Letonia – Ungaria 0-2 (Gyurcso ’10, Szalai ’77)

Grupa H

Bosnia-Herțegovina – Cipru 2-0 (Dzeko ’70, ’82)
Estonia – Grecia 0-2 (Torosidis ‘2, Stafylidis ’61)
Gibraltar – Belgia 0-6 (Benteke ‘1, ’43, ’56, Witsel ’20, Mertens ’51, Hazard ’78)